Bank Pocztowy będzie uczestniczył w Programie Grantu GEF
Strategia rozwoju linii klientów instytucjonalnych – przyjęta w Banku Pocztowym S.A. – zakłada, że bank będzie koncentrować się na obsłudze rynku masowych płatności. Jednym z istotnych segmentów tego rynku jest liczna grupa podmiotów, związanych z gospodarką mieszkaniową – wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Jednostki te wymagają szerokiego dostępu do punktów kasowych. Z tego względu, sieć ponad 5000 urzędów pocztowych, stanowi zdecydowaną przewagę Banku Pocztowego nad innymi bankami.
Bank Pocztowy przedstawił wspólnotom mieszkaniowym ofertę, konkurencyjną na rynku, zarówno pod względem cenowym prowadzenia rachunków oraz dokonywania przelewów, jak również stworzenia korzystnych warunków finansowania inwestycji, związanych z utrzymaniem i modernizacją substancji mieszkaniowej. Powstaje jednak problem, w jaki sposób ograniczyć ryzyko kredytowe banku przy finansowaniu potrzeb inwestycyjnych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, przy zapewnieniu atrakcyjności oferty.
Rozwiązaniem, które w znacznym zakresie spełnia powyższe cele, jest wykorzystanie nowego instrumentu, jakim są poręczenia udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Światowego Funduszu Środowiskowego (Global Enviromental Found – GEF), na spłatę kredytów przeznaczonych na realizację przedsięwzięć energooszczędnych. Realizowane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe remonty i inwestycje modernizacyjne dążą do poprawy efektywności wykorzystania energii w budynkach i systemach grzewczych. Z tego powodu, w stosunku do większości wniosków kredytowych, istnieje możliwość zastosowania poręczenia GEF.
Najbardziej atrakcyjnym, z punktu widzenia preferowanej przez Bank Pocztowy grupy klientów, jest tryb portfelowy poręczenia, w którym BGK nie przeprowadza analiz, a akceptacja wniosku, w ramach ustalonego dla każdego banku finansującego limitu, dokonywana jest poprzez zgłoszenie umowy kredytowej do BGK. W związku z tym procedura poręczeniowa, nie wydłuża w praktyce decyzji kredytowej.
Program oferowany przez GEF nie ogranicza się tylko do poręczeń kredytowych, lecz obejmuje również pomoc techniczną dla inwestorów oraz banków finansujących. Bank Pocztowy zgłosił fakt uczestnictwa w „Programie poręczeń spłaty kredytów na przedsięwzięcia energooszczędne”.
11 maja br. Bank Pocztowy podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Ramową Umowę Poręczeniową. W tym celu konieczne było przeprowadzenie audytu banku przez Bank Światowy. Po pozytywnej ocenie audytora, Bank Pocztowy został oficjalnie powiadomiony o zakwalifikowaniu, jako jeden z trzech pierwszych banków, do uczestniczenia w Programie Grandu GEF, finansowanego przez Bank Światowy.