Banki coraz częściej korzystają z kanałów elektronicznych
Innowacyjność w usługach finansowych to nie tylko elektroniczne kanały dostępu, ale także nowe, dodatkowe możliwości, z których może skorzystać klient. Proste produkty bankowe i tradycyjna obsługa już nie wystarczają.
Karty z chipem, fundusze inwestycyjne kupowane przez internet, elektroniczna obsługa rachunków maklerskich i bankowość mobilna – to tylko niektóre z ostatnich wynalazków w bankowości. Coraz częściej w ofertach pojawiają się produkty łączone: lokaty strukturyzowane, konta oszczędnościowe czy kredyty z mechanizmem bilansowania.
Rachunki osobiste
Zapytaliśmy doradców finansowych o ich zdaniem najbardziej innowacyjne produkty w najbardziej popularnych kategoriach. Z naszej ankiety wynika, że wśród oferowanych rachunków osobistych wyróżniają się: eKonto w mBanku oraz Konto
Bankowość elektroniczna
W przypadku bankowości elektronicznej niekwestionowanym liderem jest mBank, który poszerza swoją ofertą w ramach darmowego konta.
– Bardzo ciekawą propozycją dla klientów mBanku jest jednoczesne korzystanie z telefonii komórkowej (mBank był pierwszym wirtualnym operatorem) oraz karty kredytowej. Aktywni użytkownicy karty zdobywają darmowe minuty i w efekcie, po ostatniej obniżce cen rozmów w mBanku, mają bardzo dobrą kartę kredytową i darmowe rozmowy – uzasadnia Maciej Kossowski z Expandera.
Wśród innowatorów wymieniani są także Toyota Bank – za uruchomienie bardzo zaawansowanej usługi bankowości internetowej (ciekawa funkcjonalność, elektroniczny sejf na dokumenty), a także Raiffeisen Bank za bankowość mobilną.
Karty płatnicze
W przypadku kart płatniczych największą innowacyjnością charakteryzuje się obecnie BZ WBK – oceniają doradcy finansowi. Bank wprowadził mikroprocesory na wszystkich swoich kartach. Zrobił to zdecydowanie wcześniej niż konkurencja i to w pełni kompleksowo. Dodatkowo BZ WBK ciągle wprowadza i rozwija nowe karty partnerskie. W tym segmencie jest to obecnie najbardziej widoczny na rynku. Wydał m.in. ciekawe karty z portalem Money.pl, Allegro, Multikinem oraz siecią przychodni Lux Med.
Doradcy wyróżnili także kartę kredytową Visa Classic Eurobanku. Bank wprowadził nową usługę dla jej posiadaczy, która ma ułatwić kontrolowanie kredytu i świadome dokonywanie wyboru między terminową spłatą zadłużenia a płaceniem odsetek. Dodatkowo SMS-y z powiadomieniem o terminie spłaty wysyłane są dwukrotnie: na siedem i na dwa dni przed upłynięciem okresu spłaty. Mała, ale przydatna rzecz, chociaż wydaje się, że powinna być standardem w bankach.
Doceniony został także Polbank za szybkie wydanie karty spersonalizowanej. Innowacją cenową jest oferta BOŚ Banku.
– Trudno jeszcze wyrokować o samym procesie przyznawania karty i jakości obsługi, jednak karta ta wyróżnia się najniższym procentowaniem na rynku, niższym niż w przypadku wielu kredytów w rachunku osobistym – uzasadnia Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl.
Na rynku wyróżnia się także elektroniczna karta debetowa Visa w Inteligo Financial Services, która umożliwia dokonywanie płatności także przez internet i telefon, co jest ewenementem wśród tzw. płaskich kart.
Fundusze inwestycyjne
Banki coraz mocniej wchodzą w segment funduszy inwestycyjnych i produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, ale według doradców firmy Expander, Kredyt Bank to praktycznie jedyna firma na rynku, która wprowadza atrakcyjne dla klienta produkty strukturyzowane (w tym przypadku są to zamknięte fundusze inwestycyjne).
– Pozostałe instytucje starają się za wszelką cenę oferować inwestycje krótkoterminowe (maksymalnie 3 lata) co w przypadku tego rodzaju produktów musi oznaczać gorsze parametry dla klienta – mówi Maciej Kossowski.
Polisy i subfundusze
Kolejna innowacja to propozycja db Invest Plus – jest to produkt z gatunku polis inwestycyjnych, które pozwalają lokować środki w wiele różnych funduszy. Zaletą tej akurat oferty jest umożliwienie inwestowania w fundusze zagraniczne: Franklin Templeton i Blackrock Merrill Lynch także osobom, które nie mają dużych oszczędności. Doradcy wyróżniają też Fundusze Robeco w ofercie Banku BGŻ, inwestujące za granicą, a przyjmujące wpłaty w walucie polskiej oraz Fundusz ING Parasol SFIO z kilkoma wartymi uwagi subfunduszami.
Monika Krześniak, Gazeta Prawna