Banki z Polski największe w regionie
PKO BP zajmuje pierwsze miejsce pod względem aktywów wśród banków w Europie Środkowo-Wschodniej – podał w ostatnim wydaniu magazyn „The Banker”.
W pierwszej dziesiątce największych banków naszego regionu według wielkości aktywów (stan na koniec 2004 r.) znalazły się cztery instytucje z Polski. Oprócz PKO BP, są tam Pekao SA, Bank BPH oraz ING Bank Śląski. Na całej liście obejmującej 100 banków jest 10 instytucji z Polski, tyle samo co rok wcześniej.
Jeśli ranking ustawimy według kapitałów, to pierwsze miejsce przypadnie węgierskiemu bankowi OTP, na drugim miejscu będzie Pekao SA, a PKO BP dopiero na trzecim. Udział instytucji z Polski w łącznych kapitałach 100 prezentowanych banków wynosi 30,7 proc., co oznacza spadek o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z zestawieniem sprzed roku, ale i tak daje nam pierwsze miejsce. Na drugim znalazły się Węgry, udział banków z tego kraju wynosi jednak znacznie mniej, bo nie przekracza 17 proc.
„The Banker” podał, że kapitały 100 największych banków naszego regionu wzrosły w 2004 r. o 29,2 proc., do 38,2 mld dolarów. Natomiast ich aktywa w tym czasie zwiększyły się o 30,2 proc., do 475,5 mld dolarów. Gazeta podkreśla, że aż 75 banków z setki największych jest kontrolowanych przez zagraniczne instytucje. Ta liczba na pewno się zwiększy, bo część banków niedawno zmieniła właściciela (np. serbski Delta Banka) lub są w trakcie prywatyzacji (rumuński Banca Commerciala Romana).
Ranking 100 największych banków w regionie na pewno zmieni się w najbliższym czasie za sprawą fuzji włoskiego UniCredito i niemieckiego HVB. Obie instytucje posiadają kontrolowane przez siebie banki, które chcą połączyć. W Polsce na pewno dojdzie do fuzji Pekao SA i Banku BPH. Według „The Banker”, w pięciu państwach Europy Środkowo-Wschodniej opłaca się zainwestować w bankowość detaliczną, a szczególnie w kredyty konsumenckie. Do państw, gdzie można zarobić na obsłudze klientów indywidualnych, należą: Czechy, Polska, Słowacja, Węgry i Słowenia.
el, Rzeczpospolita