Citigroup rozważa przejęcie Deutsche Banku

Zagrożenie kryzysem bankowym w Niemczech prawdopodobnie minęło, a w największej gospodarce strefy euro widać pierwsze oznaki nadchodzącego ożywienia. To najlepszy moment na akwizycje w niemieckim sektorze finansowym i wielu zagranicznych inwestorów zaczęło przygotowania do wejścia na ten rynek.

Sanford Weill, szef Citigroup, największej korporacji finansowej świata, jeszcze latem zwrócił się do rządu Niemiec z zapytaniem, jak władze zareagowałyby na kupno niemieckiego banku przez zagraniczną instytucję. Pod koniec listopada stanowiskiem w tej sprawie zainteresowało się kilka kolejnych amerykańskich banków. Zgoda Berlina na takie operacje jest szczególnie istotna. Niemcy chyba najbardziej z państw UE starają się chronić narodowe korporacje przed przejęciem przez obcokrajowców. W tym przypadku jednak – jak wynika z informacji uzyskanych przez WSJ od frankfurckiego bankiera – rząd zapewnił banki, że nie będzie sprzeciwiał się podobnym transakcjom. Jednocześnie, w ostatnim tygodniu listopada minister finansów Niemiec Hans Eichel na spotkaniu z dyrektorami czterech największych niemieckich banków wezwał ich do aktywizacji działań mających na celu przejmowanie mniejszych instytucji wewnątrz kraju, aby uniknąć przejęć przez zagraniczne banki.

Prawdopodobnie jednak instytucjom finansowym naszego zachodniego sąsiada zabraknie kapitału na akwizycje. Mijający rok niemieckie banki, a szczególnie Commerzbank, HVB Group i Dresdner Bank, poświęciły na wdrożenie bolesnych programów restrukturyzacyjnych. Teraz, kiedy gospodarka kraju wykazuje pierwsze oznaki wyjścia ze stagnacji, zagraniczne banki ujawniają swoje zamiary zwiększenia zaangażowania na niemieckim rynku. Poza amerykańskimi instytucjami ekspansję w Niemczech planują też Credit Suisse, BNP Paribas i Royal Bank of Scotland.

Z powodu kryzysu największe straty poniósł HVB i Commerzbank i właśnie te banki są najbardziej narażone na przejęcie. Jednakże, zdaniem analityków, instytucje te są najmniej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, szczególnie zagranicznych. Tak naprawdę tylko jeden niemiecki bank jest interesujący dla Citigroup. To Deutsche Bank – powiedział cytowany w WSJ topmenedżer jednego z niemieckich banków. Koledzy Weilla uważają, że na razie plany Citigroup znajdują się w fazie teoretycznej. Obecnie korporacja ta stara się jedynie rozpoznać, w jakim stopniu jest dla niej otwarty rynek niemiecki. Niedawno  Weill odbył nieformalne spotkanie z Josefem Ackermannem – dyrektorem generalnym Deutsche Banku, podczas którego interesował się sytuacją na niemieckim rynku bankowym. Zarówno Citigroup jak i Deutsche Bank odmawiają komentarzy w sprawie tego spotkania oraz dalszych planów.

Także niemieckie banki zaczęły rozważać działania konsolidacyjne. Dziennikowi „Financial Times” udało się dotrzeć do informacji o planach Allianz dotyczących połączenia jego oddziału bankowego – Dresdner Bank z HVB. Optymalne terminy realizacji tej transakcji były wg „FT” omawiane z połowie listopada br. „Oni (kierownictwo banków) omawiają tą kwestię. Ale (ich rozmów) nie można jeszcze postrzegać, jako ostateczny krok ku umowie”- powiedział „FT” jeden z uczestników negocjacji. Również zarząd Commerzbanku wspominał o planach integracji z HVB.

Przemysław Piłat, Gazeta Finansowa