Co trzeba wiedzieć o poleceniu zapłaty

Polecenie zapłaty jest formą rozliczeń bezgotówkowych takich jak opłaty za energię, gaz, usługi telekomunikacyjne, czynsz, prenumeraty, spłaty kredytów w terminach ich płatności – z rachunków dłużników. Może być również stosowane w rozliczeniach między firmami, np. z tytułu cyklicznych dostaw czy świadczonych usług.

 

Z usługi polecenia zapłaty można korzystać, jeżeli:

  • rachunki wierzyciela i dłużnika są prowadzone w bankach , które zawarły porozumienie międzybankowe w sprawie stosowania „Polecenia zapłaty”

  • dłużnik udzielił wierzycielowi pisemnej zgody na obciążanie swojego rachunku z tytułu określonych zobowiązań w drodze „Polecenia zapłaty” w umownych terminach zapłaty

  • wierzyciel zawarł umowę w sprawie stosowania „Polecenia zapłaty” z bankiem prowadzącym jego rachunek

  • maksymalna kwota pojedynczego „Polecenia zapłaty” nie przekracza równowartości: – 1.000 euro – gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, – 10.000 euro w przypadku pozostałych dłużników.

Inicjatorem rozliczania się z dłużnikiem w formie polecenia zapłaty jest wierzyciel. To on proponuje swoim dłużnikom ten sposób rozliczeń, wysyłając im do podpisu standardowy druk zgody do obciążania ich rachunku bankowego, w drodze polecenia zapłaty. Zgoda składa się z dwóch egzemplarzy: jeden jest przeznaczony dla wierzyciela, drugi dla banku dłużnika. Wraz ze zgodą, dłużnik otrzymuje formularz odwołania zgody, albowiem w każdej chwili przysługuje mu prawo anulowania decyzji.

 

Polecenie zapłaty może być składane w banku w formie pisemnej (na formularzu polecenia zapłaty) lub w formie elektronicznej uzgodnionej z bankiem. Stosowanie polecenia zapłaty nie zwalnia wierzyciela z obowiązku przesyłania dłużnikom faktur/rachunków przed terminem płatności zobowiązań.

 

Bank dłużnika może odmówić realizacji otrzymanego polecenia zapłaty, jeżeli:

  • dłużnik nie udzielił zgody bankowi dłużnika na realizację poleceń zapłaty w ciężar jego rachunku bankowego lub też odwołał te zgodę

  • środki na rachunku bankowym dłużnika są niewystarczające na pokrycie otrzymanego polecenia zapłaty

  • środki na rachunku bankowym dłużnika zostały zajęte przez organy do tego upoważnione

  • rachunek bankowy dłużnika został zamknięty

  • stwierdzi niezgodność nazwy lub numeru rachunku dłużnika z danymi posiadanymi przez bank

  • kwota polecenia zapłaty przewyższa wartość ustaloną w przepisach.

Dłużnik może odwołać pojedyncze polecenie zapłaty, którym obciążono jego rachunek bankowy , w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia dokonania obciążenia rachunku bankowego w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub 5 dni roboczych od dnia dokonania obciążenia rachunku bankowego w przypadku pozostałych dłużników. Odwołanie polecenia zapłaty spowoduje zwrot pobranej kwoty wraz z odsetkami należnymi dłużnikowi.

 

W styczniu 2004 r. usługę polecenia zapłaty oferowało 47 banków i 3006 oddziałów. Liczba transakcji w formie polecenia zapłaty w styczniu br. wyniosła 556.399 szt. i uległa podwojeniu w stosunku do 2003 r.

 

Źródło: Związek Banków Polskich