Dwa pytania o ulgę odsetkową

Ulga podatkowa pozwalająca na pomniejszanie dochodu o odsetki od kredytu mieszkaniowego (tzw. odsetkowa) obowiązuje już od ponad dwóch lat. Nadal jednak niektóre kwestie związane z tym odliczeniem nie są do końca jasne dla kredytobiorców – tak przynajmniej wynika z liczby pytań przesyłanych do nas pocztą elektroniczną i postów na listach dyskusyjnych. Postanowiliśmy wyjaśnić dwie najbardziej kontrowersyjne kwestie u źródła – w Ministerstwie Finansów.

Zapytaliśmy co się dzieje z ulgą odsetkową w przypadku zamiany kredytu na inny (refinansowanie). Niestety – jak informuje MF – tracimy wówczas prawo do dalszych odliczeń. „Odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytu przeznaczonego na spłatę innego kredytu, nawet w sytuacji, gdy ten inny kredyt został zaciągnięty na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, o której mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób (m.in. budowa domu czy zakup nowego mieszkania – przy. red.)” – czytamy w odpowiedzi przysłanej przez biuro prasowe ministerstwa.

Jednocześnie „spłata pierwotnego kredytu mieszkaniowego innym kredytem nie powoduje utraty prawa do ulgi z tytułu uprzednio odliczonych odsetek”. Oznacza to, że po zamianie kredytu na inny nie będziemy musieli oddawać tego co wcześniej odliczyliśmy.

W ustawie o PIT nie zapisano jednoznacznie, że z ulgi można skorzystać tylko raz. W Internecie można było więc przeczytać wypowiedzi typu: „jeśli wcześniej nie korzystałeś z żadnych ulg to możesz sobie zbudować choćby sto domów i za każdym razem odliczysz odsetki”. Niestety MF temu zaprzecza: „prawo do odliczeń przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na jedną inwestycję, polegającą przykładowo na budowie jednego budynku mieszkalnego”.

MK