Dziś możliwa reaktywacja komisji bankowej

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. W bloku głosowań posłowie wybiorą Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Będą także głosować nad projektem nowelizacji uchwały w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej ds. banków. Zmiany w tej uchwale są konieczne w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Rano o tym projekcie dyskutował Konwent Seniorów. Wówczas też – jak poinformował marszałek Sejmu Marek Jurek – zgłoszono sprzeciw wobec przeprowadzenia w piątek głosowania nad nim. Jurek dodał, że powodem zastrzeżeń są ekspertyzy, które niejednoznacznie oceniają projekt noweli uchwały.

W związku ze sprzeciwem cała izba rozstrzygnęła o tym, czy zajmie się tym punktem. Za pozostawieniem go w porządku obrad głosowało 218 posłów, przeciwko było 198, a 1 wstrzymał się od głosu.

Kolegium IPN to gremium doradczo-kontrolne prezesa Instytutu. Sejm powołuje 7 z 11 członków Kolegium. Po dwóch wskazują Senat i prezydent. Posłowie zgłosili 15 kandydatów.

Klub PiS zarekomendował pięciu historyków: dr. Teofila Wojciechowskiego, prof. Jana Drausa i dr. Sławomira Radonia (którzy w przeszłości zasiadali już w Kolegium) oraz prof. Andrzeja Chojnowskiego (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego) i Marka K. Kamińskiego (Instytut Historii PAN). Kilku posłów PiS podpisało się pod kandydaturą dr. Jacka Kurka (historyka z Uniwersytetu Śląskiego), zgłoszoną przez Ruch Ludowo- Chrześcijański i posłów niezrzeszonych.

PO zgłosiła kandydatury poprzednich członków Kolegium, historyków: prof. Andrzeja Friszke, prof. Andrzeja Paczkowskiego i b. szefa pionu badawczego IPN dr. Pawła Machcewicza.

PSL, przy wsparciu PO, przedstawiło kandydaturę poprzedniego członka Kolegium i b. posła PSL Stanisława Bartoszka. Kandydaturę Liwiusza Tadeusza Laski – adwokata i wykładowcy Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości – wysunął klub SLD.

Kandydatami Samoobrony – popartymi też przez posłów LPR – są prof. Bogusław Polak (historyk z Politechniki Koszalińskiej) i dr Waldemar Gontarski (dziennikarz i naukowiec). Samoobrona poparła zaś wysuniętych przez LPR Jacka Niemira (wiceszefa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy) i dr. Mieczysława Rybę (wykładowcę KUL oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu).

Sejm będzie głosował także w sprawie zmian w uchwale powołującej komisję śledczą ds. banków i nadzoru bankowego. Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich uznała w środę, że projekt noweli uchwały nie jest sprzeczny z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował poprzednią uchwałę jako sprzeczną z ustawą zasadniczą.

O przesłanie projektu do komisji wnioskowała PO, argumentując, że – zgodnie z zamówionymi przez Sejm ekspertyzami – w tekście tym nadal znajdują się zapisy, które są niezgodne z konstytucją.

Bankowa komisja śledcza powołana w marcu ubiegłego roku miała zbadać „rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r.”

W swoim orzeczeniu TK uznał m.in, że nieprecyzyjne określenie zakresu działalności komisji jest niezgodne z konstytucją. Po wyroku Trybunału konieczna stała się zmiana treści uchwały.

Zgodnie z projektem nowelizacji uchwały zaproponowanym przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, nowa komisja śledcza miałaby m.in. badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera, ministra finansów, ministra skarbu i ministra przekształceń własnościowych w procesie przekształceń sektora bankowego.

W bloku głosowań posłowie będą też decydować m.in. o zmianach w Prawie farmaceutycznym.

Sejm wysłucha informacji rządu na temat restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego. Posłowie będą dyskutować na temat zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej i o przedstawionej przez premiera ocenie funkcjonowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

PAP