Elektroniczna portmonetka PKO BP dla Akademii Pedagogicznej w Krakowie
PKO Bank Polski rozpoczyna wydawnictwo elektronicznej portmonetki dla Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Karta jest przeznaczona do wypłaty świadczeń pieniężnych dla studentów.
Akademia w Krakowie jest drugą uczelnią, która będzie wydawała karty świadczeniowe PKO BP. Wcześniej bank podpisał umowę z władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na obsługę wypłaty stypendiów dla studentów tej uczelni za pośrednictwem elektronicznej portmonetki. Akademia Pedagogiczna w Krakowie jest również drugą instytucją w Krakowie po Grodzkim Urzędzie Pracy, która zdecydowała się na wypłatę świadczeń za pośrednictwem karty tego typu.
Instrument pieniądza elektronicznego to usługa PKO Banku Polskiego przeznaczona do wypłaty świadczeń pieniężnych, zmaterializowana w karcie elektronicznej, tzw. elektronicznej portmonetce. Karty świadczeniowe są instrumentem umożliwiającym wypłatę przez np. JST, uczelnie i inne instytucje różnego rodzaju świadczeń uprawnionym osobom, które nie posiadają rachunków bankowych. Dla Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie są to świadczenia z tytułu np. zasiłków i szkoleń, a dla Akademii Pedagogicznej –stypendia lub inne środki wypłacane przez Uczelnię jej studentom. Karta działa w oparciu o specjalny rachunek, na który przekazywane są środki pieniężne.
Środki pieniężne zapisane na karcie można zrealizować dokonując transakcji wypłat gotówki (wypłata możliwa jest we wszystkich bankomatach, agencjach i oddziałach PKO Banku Polskiego) oraz operacji bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowo-handlowych akceptujących karty Maestro na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Instrumentem Pieniądza Elektronicznego posługują się już klienci PKO Banku Polskiego m.in. w: Poznaniu, Bogatyni, Obornikach, Iławie, Lublinie, Kraśniku, Szamotułach. Na koniec czerwca br. bank wydał 9,8 tys. tych kart.