Fortis ma zezwolenie KPWiG

Liczba zagranicznych funduszy inwestycyjnych, które mogą przyjmować wpłaty w Polsce, wzrosła już do ok. 120. Zgodę KPWiG dostała belgijska grupa Fortis.

Zezwolenie dotyczy 20 subfunduszy o bardzo różnych strategiach inwestycyjnych (akcje, obligacje, instrumenty rynku pieniężnego). Na początek Fortis zamierza jednak przyjmować wpłaty tylko do 12 z nich. Sprzedaż jednostek uczestnictwa ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Przedstawicielem i agentem płatności funduszu w Polsce jest Fortis Bank.

Belgowie dostali zgodę KPWiG 27 maja (faktycznie wygląda to tak, że fundusz składa w Komisji zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia dystrybucji, a KPWiG ma prawo sprzeciwu). Informacja na ten temat znalazła się w komunikacie z wczorajsze­go posiedzenia KPWiG.

O rozszerzeniu oferty na polskim rynku poinformowała też zarejestrowana w Luksemburgu Spółka World Investment Opportunities Funds. Pełni funkcję pośrednika, który pozyskuje pieniądze od klientów, a następnie przekazuje je instytucjom zarządzającym. Współpracuje z amerykańskimi grupami AIG i Brandes oraz szwajcarską Unigestion.

WIOF przyjmuje wpłaty od inwestorów z Polski od końca kwietnia. Korzysta w tym zakresie z pośrednictwa Expandera. Wpłaty przyjmowane są w złotych, dolarach i euro. Do tej pory WIOF oferował 2 subfundusze, do których dołączy teraz sześć kolejnych. Inwestują w akcje globalne, amerykańskie i europejskie oraz dolarowe obligacje.

Sprzedaż funduszy zagranicznych na polskim rynku prowadzą już: amerykański Citibank, skandynawska Nordea i duńska grupa Jyske. Subskrypcję jednostek uczestnictwa przeprowadził również w Polsce Merrill Lynch. Zgodę na przyjmowanie wpłat dostał też niedawno austriacki Raiffeisen. Plany wejścia na nasz rynek miały też belgijska grupa KBC, francuska Societe Generale, niemiecki Commerzbank, brytyjska grupa Schroders i amerykańska Franklin Templeton.

K.S., Parkiet