Fundusze: największy zysk na małych spółkach

Czerwcowa koniunktura na GPW była bardziej łaskawa dla inwestorów, zainteresowanych akcjami dużych spółek. W okresie 28 maj – 29 cze indeks WIG20 zyskał na wartości +2,8 proc., podczas gdy opisujący koniunkturę w segmencie średnich spółek MIDWIG, spadł o –1,6 proc. To drugi z rzędu miesiąc spadków tego indeksu jednak warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy spółki średnie rosły niemal dwukrotnie szybciej niż te zaliczane do blue chips.

Po raz drugi z rzędu z giełdową koniunkturą najlepiej poradził sobie zarządzający funduszem DWS Top25 Małych Spółek, którego jednostka zanotowała wzrost o +2,83 proc. Słabość segmentu średnich spółek najlepiej widać na przykładzie funduszu Arka Akcji, w którego portfelu znajduje się sporo papierów z indeksu MIDWIG. Choć i tak zarządzającym należą się słowa uznania, za wypracowanie symbolicznego zysku (+0,42 proc.) wobec straty indeksu. Średnia stopa zwrotu funduszy w grupie AKP wyniosła +1,71 proc. i była nieznacznie wyższa od zmiany wartości IRFU-akp, czyli naszego benchmarku dla funduszy polskich akcji.

Wzrosty cen akcji mogliśmy również obserwować na zagranicznych parkietach. W skali miesiąca Niemiecki DAX zyskał +4,3 proc., a wartość indeksu DJ Euro Stoxx 50 opisującego zmiany cen 50 największych europejskich spółek wzrosła o +3,4 proc. Nieco gorzej wypadły inwestycje na rynku amerykańskim, gdzie DJIA zyskał +2,2 proc. a S&P500 zakończył miesiąc na poziomie wyższym o +1,4 proc. Niestety zyski ze wzrostu cen akcji zostały praktycznie w całości zniwelowane przez umacniającego się złotego (2,5 proc. wobec EUR i 1,5 proc. wobec USD). W efekcie średnia stopa zwrotu wyniosła –0,06 proc., a zyski przyniosły trzy fundusze. Najlepiej z nich wypadł DWS Top50 Europa, którego jednostka w skali miesiąca zwiększyła wartość o +0,59 proc.

Niekorzystne, dla zagranicznych inwestycji, relacje na rynku walutowym były przyczyną spadku wartości jednostek wszystkich funduszy PDZ. Najlepszy z tego grona, Pioneer Obligacji Dolarowych Plus, osiągnął stopę zwrotu na poziomie –0,7 proc. mimo, iż w ujęciu dolarowym jego jednostka wzrosła o +0,88 proc. Generalnie w skali miesiąca gorzej wypadały fundusze lokujące środki w obligacje denominowane w EUR, choć najsłabszy wynik również należy do funduszu dolarowego. Przeciętnie jednostka funduszy z grupy PDZ traciła na wartości –1,86 proc.

Polski rynek papierów dłużnych pozostawał przez cały czerwiec w trendzie wzrostowym. W zasadzie bez echa pozostała decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych. Indeks Rynku Obligacji Skarbowych, stanowiący benchmark dla funduszy z grupy PDP, zyskał w okresie rozliczeniowym +0,55 proc. Lepiej wypadły inwestycje w papiery z długiego końca krzywej: indeks IROS-ERS10 mierzący koniunkturę w segmencie papierów o 10-cio letnim terminie do wykupu zyskał +0,79 proc. Wśród funduszy PDP najlepszy wynik uzyskał Pioneer Obligacji Skarbowych, którego jednostka wzrosła o +0,59 proc. Był to jednocześnie jedyny przypadek pokonania benchmarku w grupie funduszy PDP. Średnia zmiana wartości jednostki w grupie wyniosła +0,35 proc.

Wśród funduszy rynku pieniężnego, podobnie jak przed miesiącem, najlepiej wypadł najmłodszy fundusz w grupie – Skarbiec Gotówkowy. Jego jednostka zyskała w czerwcu +0,52 proc. i podobnie jak wśród funduszy papierów dłużnych, był to jedyny przypadek pokonania stopy referencyjnej. Średnia stopa zwrotu w grupie RPP wyniosła +0,39 proc., a nasz benchmark zyskał +0,47 proc. To drugi najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

Dobra koniunktura na rynku papierów dłużnych oraz wzrosty cen największych spółek na giełdzie sprawiły, że wszystkie fundusze realizujące mieszaną politykę inwestycyjną (grupa MIP) osiągnęły dodatnie stopy zwrotu. Najlepszy wynik, +1,7 proc., wypracowali zarządzający funduszem Warta Beta. Średnia stopa zwrotu wyniosła +1,05 proc., a IRFU-mip – nasz benchmark dla grupy, zyskał +1,25 proc.

Nieco gorzej od funduszy z grupy MIP wypadły w czerwcu inwestycje w fundusze stabilnego wzrostu. Najlepszy wynik wypracował zarządzający funduszem DWS Emerytalny, którego jednostka zyskała w ciągu miesiąca +1,29 proc., przy średniej zmianie wartości jednostki w grupie na poziomie +0,75 proc.To trzeci z rzędu miesiąc, w którym fundusz stabilnego wzrostu z TFI DWS Polska dystansuje konkurentów.

Czerwiec przyniósł trzy nowe debiuty. Swoja pierwszą ocenę w horyzoncie długoterminowy otrzymał fundusz BPH Aktywnego Zarządzania. Uzyskane przez ten fundusz 2a znajduje potwierdzenie w horyzoncie krótkoterminowym. Z oceną 3a zadebiutował w rankingu krótkoterminowym wśród funduszy polskich papierów dłużnych SEB 5 – Obligacji Skarbowych. Identyczną notę uzyskał z grupie PDZ fundusz Pioneer Obligacji Europejskich Plus.

W czerwcowym rankingu uczestniczyły 123 spośród 139 działających na polskim rynku funduszy. Wśród nich w horyzoncie krótkoterminowym sklasyfikowano 95 podmioty, a niezmienioną politykę inwestycyjną na przestrzeni ostatnich 36 miesięcy, umożliwiającą dokonanie oceny w długim horyzoncie, prowadziło 58 funduszy.