Fundusze w zbliżeniu – PKO/CS Obligacji

Serwis Analizy Online – niezależna firma badająca polski rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, zaczęła opracowywać cykl „poznaj swój fundusz”. W pierwszym odcinku eksperci wzięli na warsztat największy polski fundusz inwestycyjny – PKO/CS Obligacji. Pełna analiza poniżej.

 

Polityka inwestycyjna

 

Zarządzający funduszem prowadzi stabilną politykę inwestycyjną, która niezależnie od krótkoterminowych zmian sytuacji rynkowej charakteryzuje się stabilną w czasie wrażliwością portfela inwestycyjnego na zmiany stóp procentowych. Polityka ta, w krótkich okresach czasu (do roku), nie rodzi spektakularnych wyników inwestycyjnych, zarówno na plus jak i na minus w stosunku do średniej, ale w horyzoncie długoterminowym (3 i więcej lat) pozwala od dłuższego czasu utrzymywać pozycje jednego z liderów grupy. Dobre i stabilne wyniki inwestycyjne w dłuższym okresie przyczyniły się z pewnością do tego, że jest to obecnie największy fundusz inwestycyjny na rynku, a jego aktywa netto na koniec lutego 2004 roku wyniosły 3,4 mld zł.

 

Wartość zarządzanych środków po części uniemożliwia zarządzającemu szybkie zmiany strategii i spekulacyjną grę na krótkoterminowych trendach. Analiza zachowań jednostki funduszu w dłuższym okresie pokazuje, że ulubioną strategią zarządzającego jest przystosowywanie portfela inwestycyjnego do długoterminowych trendów i dokonywanie jedynie kosmetycznych zmian wynikających z krótkoterminowych prognoz rynkowych.

 

Wyniki inwestycyjne

 

W naszym najnowszym, długoterminowym rankingu (liczonym na podstawie ostatnich 36 miesięcznych stóp zwrotu) fundusz osiągnął najwyższą notę 5A i utrzymuje ją od lipca 2002 roku (od momentu, w którym można go było poddać ocenie długoterminowej).

 

Liczona za okres 36 miesięcy dodatkowa (ponad średnią) roczna stopa zwrotu w wysokości 1,02 proc., przy poziomie jej zmienności w wysokości 1,06 proc. daje PKO/CS Obligacji jedną z najlepszych w grupie relację zysku do ryzyka, mierzoną wskaźnikiem Information Ratio. Oznacza to, iż fundusz osiągnął bardzo dobre wyniki inwestycyjne za ostatnie 36 miesięcy przy stosunkowo niskim ryzyku.

 

Krótkoterminowy ranking (12-miesięczny) wynosi 4A, co świadczy o umiejętnym zarządzaniu funduszem na bardzo zmiennym rynku (hossa w pierwszej i silna bessa w drugiej połowie 2003 roku). Zysk za cały 2003 rok w wysokości 2,9 proc. plasował fundusz na 7. miejscu w grupie.

 

Ostatnie 6 miesięcy (sierpień 2003 – luty 2004) przyniosło inwestorom niewielką stratę równą -0,04 proc. Był to jednak 7 wynik na rynku (wśród liczącej 21 podmiotów grupie).

 

Portfel inwestycyjny

 

Przyglądając się ostatniemu pełnemu sprawozdaniu (30 czerwca 2003 r.) widzimy, że fundusz lokował pozyskane środki przede wszystkim w instrumenty denominowane w złotych (ponad 90 proc.). Niemal 98 proc. portfela stanowiły instrumenty o stałym oprocentowaniu (obligacje i bony skarbowe). Instrumenty najmniej wrażliwe na zmiany rynkowych stóp procentowych, czyli bony skarbowe i krótkoterminowe obligacje (do 1 roku) stanowiły ponad 36 proc. wartości portfela.

 

MD – czyli zmodyfikowany czas trwania  portfela (ang. Modyfied Duration – wskaźnik w przybliżeniu określający wrażliwość funduszu na zmiany rynkowych stóp procentowych) wynosił na koniec czerwcu ubiegłego roku około 2,2 i był wyraźnie poniżej średniej liczonej dla wszystkich funduszy z grupy (tylko 4 fundusze miały niższe MD portfela). Oznacza to, że zarządzający funduszem był lepiej przygotowany do wzrostu rynkowych stóp procentowych, z jakim mieliśmy do czynienia od lipca 2003 roku.

 

Zarządzający

 

Proces zarządzania funduszami należącymi do TFI PKO/CS został powierzony firmie Credit Suisse Asset Management (Polska) S.A., która specjalizuje się w zarządzaniu portfelem papierów wartościowych na zlecenie i profesjonalnym doradztwie inwestycyjnym. Funduszem PKO/CS Obligacji zarządza od marca 2000 roku Tomasz Stadnik. Stabilność na stanowisku zarządzającego sprzyjała osiąganiu przez fundusz prezentowanych wyników inwestycyjnych. W tym kontekście za niepokojący uznajemy fakt odejścia ze stanowiska Prezesa Credit Suisse Asset Management Sławomira Gajewskiego (również współzarządzającego funduszem PKO/CS Obligacji). Trudno jest bowiem zlekceważyć wpływ takiego zdarzenia na jakość procesu zarządzania funduszami TFI PKO/CS.

 

Podsumowanie

 

Na tle całej grupy podmiotów lokujących środki w polskie papiery dłużne, politykę inwestycyjną realizowaną przez fundusz cechują ostrożność i znaczna przewidywalność. Zarządzający stara się ograniczać i utrzymywać na stabilnym poziomie ryzyko inwestycyjne związane ze zmianami stóp procentowych. Nie prowadzi aktywnej spekulacji, ukierunkowanej na osiągnięcie zysków z krótkoterminowych zmian sytuacji na rynku.

 

Obecne zachowanie jednostki wskazuje na utrzymanie defensywnej polityki inwestycyjnej, dzięki czemu wyniki funduszu są mniej wrażliwe na zmiany krótkoterminowych trendów na rynku obligacji. Zważywszy na oczekiwaną przez większość specjalistów dużą zmienność cen obligacji, ta względnie bezpieczna strategia może przynieść pozytywne rezultaty w bieżącym roku.

Z uwagi na zmiany kadrowe w firmie zarządzającej, zalecamy obserwację, czy zmiany te nie wpłyną negatywnie na wyniki funduszu.

 

Grzegorz Raupuk, Analizy Online