Fuzja na rynku OFE
Niedługo zacznie się likwidacja Skarbca-Emerytury. Zostanie wchłonięty przez Aegon. Klienci, którym ta fuzja nie odpowiada, mogą bezpłatnie przenieść się do konkurencji.
Obecnie działa 15 otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Za kilka miesięcy będzie o jeden mniej. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się niedawno na połączenie Aegon PTE i PTE Skarbiec–Emerytura, a w konsekwencji funduszy, którymi towarzystwa te zarządzają. Obecni właściciele Aegona i Skarbca-Emerytury, czyli Aegon oraz BRE Bank obejmą udziały w nowym podmiocie. Ale BRE Bank swoje akcje zamierza sprzedać i jedynym właścicielem pozostanie Aegon.
Po połączeniu fundusz, który będzie działał pod nazwą Aegon OFE, będzie zajmował na rynku piątą pozycję pod względem wielkości. Jego aktywa przekroczą 6 mld zł. Będzie obsługiwał prawie 800 tys. klientów.Obecni uczestnicy Aegona i Skarbca – jeśli z jakiegoś powodu nie są zadowoleni z fuzji – mogą bezpłatnie zmienić fundusz w ciągu dwóch miesięcy od daty ukazania się ogłoszenia, że nadzór zezwolił na fuzję. Ogłoszenie ukazało się w ostatnią sobotę (7 czerwca) na łamach „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Po jego publikacji oba podmioty – Aegon i Skarbiec – nie mogą pobrać opłaty za transfer pieniędzy do innego funduszu. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które są członkami tych OFE krócej niż dwa lata. Zwykle przez 24 miesiące od podpisania umowy z klientem fundusz może pobrać opłatę za transfer środków, która waha się od 80 do 160 zł.
Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.