Gilowska: niższy VAT obejmie prawie całe budownictwo
Praktycznie całe budownictwo mieszkaniowe zostanie od 2008 roku objęte preferencyjną 7-procentową stawką VAT, z wyjątkiem domów budowanych tzw. systemem gospodarczym – poinformowała wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.
– Obejmiemy definicją budownictwa społecznego praktycznie wszystkie formy aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym, za wyjątkiem wznoszenia budynków systemem gospodarczym – powiedziała Gilowska.
Jej zdaniem, będzie to najszersza definicja stosowana w krajach UE. „Tak szerokiej definicji budownictwa społecznego oprócz nas nikt nie zastosował” – powiedziała. Gilowska zapewniła też, iż rząd nie ma „żadnych zapędów fiskalnych” w stosunku do budownictwa; w Polsce brakuje ok. miliona mieszkań. Według wicepremier, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Według resortu finansów, taką powierzchnię ma 90 proc. budowanych obecnie domów i mieszkań.
Obniżoną stawką objęte zostaną też remonty, o ile koszt użytych materiałów nie przekroczy 50 proc. wartości całego remontu. Gilowska podkreśliła, że chodzi o remonty wykonywane przez profesjonalne firmy.
Definicją budownictwa społecznego nie zostaną natomiast objęte budynki budowane systemem gospodarczym, czyli wznoszone samodzielnie, ponieważ inwestorzy indywidualni nie podlegają przepisom ustawy o VAT.
Jednak jeśli inwestor indywidualny zleci budowę domu firmie, także będzie mógł skorzystać z niższej stawki. „Kowalski może zlecić budowę fundamentu firmie i wówczas ona bloczki fundamentowe wliczy w cenę tej usługi, będzie niższa stawka VAT. Może zlecić budowę stanu surowego innej firmie i wówczas koszt pustaków wliczy w cenę usługi. Innej firmie może zlecić budowę dachu i wówczas koszty materiałów do więźby i do pokrycia dachowego będą według niższej stawki VAT” – wyjaśniała Gilowska.
Wicepremier poinformowała, że rząd zastanawia się nad ewentualnym przedłużeniem terminu zwrotu VAT w budownictwie mieszkaniowym, który minie z końcem tego roku. Chodzi o zwrot różnicy między stawką 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Ze zwrotu VAT korzystają osoby samodzielnie budujące dom w systemie gospodarczym.
Według niej, rząd zastanawia się, czy zwrot VAT uda się pogodzić z ułatwieniami w definicji budownictwa społecznego. „Jeśli znajdziemy taki sposób, to taką ewentualność być może trzeba będzie utrzymać. Nie mamy jeszcze wiedzy, prace analityczne trwają” – powiedziała.
Gilowska poinformowała, że założenia definicji znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o VAT. „Musimy skończyć do końca tego roku; zapewniam, że będziemy gotowi na czas” – powiedziała.
Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie UE.
PAP