Igrzyska Finansowe Expandera – dziś kiks funduszu Idea Surowce
Expander i Interia.pl dosyć nietypowo, bo już na starcie, publikują listę zwycięzców Igrzysk Finansowych. Symbolicznymi medalami olimpijskimi obdarzyliśmy tych, którzy w ostatnich latach wyróżnili się na rynku finansowym. Zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na produkty, ale przyznaliśmy medale także instytucjom za całokształt działalności, bądź jednorazowe posunięcia. W sumie w naszych igrzyskach zatriumfowało 21 olimpijczyków.
Poniżej znajdziesz listę wszystkich 21 kategorii wraz ze zwycięzcami i krótkim komentarzem.
Każdego dnia Olimpiady (tej w Pekinie) będziemy publikować pełną historię każdego z nagrodzonych przez nas olimpijczyków (w Igrzyskach Finansowych).
Zapraszamy internautów to wzięcia udziału w tych igrzyskach i zgłaszanie swoich kandydatur w każdej z wskazanych przez Expandera i Interię kategorii. Uruchamiamy w tym celu specjalny serwis. Mamy nadzieję, że zmagania sportowców w Pekinie staną się okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, wzbogacenia swojej wiedzy o finansach oraz… dobrej zabawy.
Więcej na stronie internetowej http://expander.pl/igrzyska
ZŁOTY MEDAL W DZISIEJSZEJ DYSCYPLINIE:
PIŁKA NOŻNA – KIKS – Idea Surowce
Fundusz Idea Surowce, który inwestuje w papiery o wysokiej korelacji z rynkiem surowców, nie wykorzystał idealnej okazji do zdobycia bramki. Chociaż rozpoczął działalność w czasie surowcowej hossy, w ciągu 10 miesięcy funkcjonowania jego wartość jednostki spadła o 28%.
Dla piłkarzy bardziej od medalu olimpijskiego liczy się zwycięstwo na mundialu, samą piłkę nożną można zaś uznać za dyscyplinę olimpijską drugiej kategorii. Piękne bramki, dryblingi czy parady bramkarzy to raczej zjawiska kojarzące się z mistrzostwami świata czy Europy. Na olimpiadzie zwykle nie ma zbyt wielu gwiazd futbolu.
Pamiętajmy jednak, że wielkie piłkarskie imprezy to dla piłkarzy także niepowtarzalna okazja, żeby się widowiskowo skompromitować na oczach całego świata i zasłynąć z kiksa, czyli niewykorzystania idealnej okazji do zdobycia bramki z powodu zbyt słabego uderzenia, czy wręcz nietrafienia w piłkę.
Czyżby taki kiks przytrafił się funduszowi Idea Surowce? Fundusz rozpoczął działalność jesienią ub.r. Polityka inwestycyjna zakłada lokowanie aktywów w papiery wartościowe o wysokiej korelacji z rynkiem surowców, a start funduszu przypadł na czas hossy na rynku surowców. Wydawałoby się okazja do strzelenia bramki konkurencji – idealna. Tymczasem wyceny jednostek funduszu Idea Surowce konsekwentnie idą w dół. Pierwsza wycena z 10 października ub.r. wynosiła 100 zł, a dziś spadła już do 72 zł.
W tym samym czasie popularny indeks surowcowy CRB zyskał ponad 23%, a licząc do szczytu z początku lipca – prawie 44%. Jeżeli przypomnijmy sobie do tego szybujące jeszcze do niedawna ceny złota czy ropy naftowej pozostaje tylko zapytać, dlaczego fundusz chybił? Niestety dziś trudno to ocenić, ponieważ nie możemy zajrzeć do sprawozdania finansowego za ub.r., aby zobaczyć skład portfela. Z uwagi na to, że fundusz nie prowadził działalności przez pełny rok, jego pierwsze sprawozdanie będzie opublikowane w najbliższych dniach i będzie dotyczyło okresu od rozpoczęcia działalności do końca czerwca br.
Można się więc tylko domyślać, że straty to wynik umocnienia złotego (fundusz wyceniany jest w złotych a inwestuje za granicą) oraz lokowania w spółki, których wzrosty nie odzwierciedlały w pełni zwyżek na rynku surowców. Potwierdza to niska korelacja funduszu z indeksem CRB. Korelacja za ostatni miesiąc wynosi 0,5, za ostatnie trzy miesiące wynosi 0,52, a za pół roku minus 0,14. Według TFI, fundusz ma być idealną propozycją dla osób chcących zdywersyfikować ryzyko.
LISTA MEDALISTÓW WE WSZYSTKICH DYSCYPLINACH
(ZE SKRÓCONYM OPISEM):
ZAPASY – Pojedynek AIG Bank Polska z Getin Bankiem na lokaty
Miło jest obserwować pojedynek zapaśniczy AIG Banku z Getin Bankiem. Przyjemność wynika przede wszystkim z tego, że na rywalizacji o to, kto zaoferuje najwyższe oprocentowanie lokaty wszyscy zyskujemy.
PIŁKA NOŻNA – WALKOWER – Wycofanie się Fortis Banku z kredytów hipotecznych w walutach
Fortis Bank i Dominet wycofały się z udzielania kredytów we frankach szwajcarskich. Ponieważ obecnie przeważająca część kredytów jest zaciągana właśnie w szwajcarskiej walucie to nie można ocenić tej decyzji inaczej niż jako walkowera.
SPRINT – Fundusze Superfund TFI
Fundusze hedgingowe Superfund TFI potrafią w krótkim czasie bardzo przyspieszyć i zarobić kilkadziesiąt procent. Niestety przy takich prędkościach siły nie starcza na długo i po dużych wzrostach przychodzą zwykle równie wysokie spadki.
SKOK O TYCZCE – Kredyt gotówkowy Banku Zachodniego WBK
Kredyt gotówkowy BZ WBK wybił się na Johnie Cleese i dobrze się sprzedaje nie tylko w Pcimiu. Niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym, a na reklamowane odsetki nie ma co liczyć.
GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA – Fuzja części banku BPH z Pekao
Klienci Pekao przejęci po fuzji z BPH mogli obserwować takie akrobacje, że czasami nie wierzyli w to, co widzą. Najbardziej ten artystyczny występ podobał się konkurencji, która natychmiast ruszyła do walki o niezadowolonych klientów.
TENIS STOŁOWY – Wysokie opłaty w funduszach inwestycyjnych
Trwa odbijanie piłeczki między TFI i dystrybutorami o to, kto jest winny temu, że opłaty w funduszach inwestycyjnych w Polsce są wysokie. Niestety jak na razie klienci na tym nie korzystają, bo cały czas trwa wymiana piłek i nie zanosi się na koniec meczu.
PCHNIĘCIE KULĄ – Wejście na rynek Polbanku EFG
Malutki i chudziutki Polbank wchodząc do Polski pchnął kulę na niespotykaną dotąd odległość. W trakcie swojej 2,5-letniej działalności w naszym kraju zainicjował pozytywne dla klientów zmiany na rynku kredytów hipotecznych i depozytów, pokonując starszych i masywniejszych konkurentów.
BOKS – CIOS PONIŻEJ PASA – Max Lokata w PKO Banku Polskim
PKO BP za pomocą Max Lokaty zadał swoim klientom cios poniżej pasa. Miało być wysokie oprocentowanie bez żadnych gwiazdek, a wyszło upomnienie z KNF za niesportowe zachowanie.
ŁUCZNICTWO – PUDŁO – Lokata Polska Mistrzem w Banku Pocztowym
Bank Pocztowy obiecywał 8% w skali roku na lokacie Polska Mistrzem w przypadku zdobycia przez reprezentantów Polski tytułu Mistrzów Europy. Ten kto ulokował tam pieniądze strasznie spudłował i otrzyma tylko minimalne gwarantowane oprocentowanie.
SZERMIERKA – Kredyt w jenach w Metrobanku
Noble Bank wprowadzając w ciągu zaledwie kilku dni kredyt w jenach (w swoim oddziale – Metrobanku) wykazał się szybką reakcją i celnie uderzył w konkurencję. Jak przystało na dobrego szermierza zapewne jednak uchyli się przed podaniem informacji, ile takich kredytów udzielił.
WIELOBÓJ – Oferta mBanku
Wszechstronność jest kluczem do dobrych wyników w wieloboju. Mistrzem tej dyscypliny jest mBank, którego klienci mogą korzystać z najszerszej na rynku oferty różnych produktów i usług, od zakupu akcji po ubezpieczenie samochodu.
SKOK WZWYŻ – Fundusz Arka Rynku Nieruchomości
Obecnie najlepszym skoczkiem wzwyż na rynku funduszy inwestycyjnych jest Arka Rynku Nieruchomości zarabiając 40,7% w skali roku. Poprzeczkę zawiesiła sobie wysoko. Musi jednak wzmocnić treningi, bo w ostatnich miesiącach forma coś słabnie.
SKOK W DAL – Karty zbliżeniowe w Banku Zachodnim
WBK Bank Zachodni WBK mocno odbił się od technologicznej belki. Najpierw jako pierwszy na rynku postanowił wprowadzić chipy na wszystkich swoich kartach. Potem wydał karty zbliżeniowe MasterCard PayPass i Visa PayWave.
PIŁKA NOŻNA – DRYBLING – Spread w Metrobanku
Najlepszym dryblerem wśród banków w Polsce jest Metrobank, oddział Noble Banku, który stosuje najwyższy spread walutowy. To tylko jedno z boisk, na którym toczy się pojedynek z klientami. Meczy, w których banki dryblują ukrytymi kosztami na rynku usług bankowych jest dużo więcej.
SIATKÓWKA – BLOK – Rekomendacja S
Nadzór bankowy wprowadzając Rekomendację S postawił siatkarski blok na kredyty we frankach szwajcarskich. Na szczęście pojawiły się już w nim pierwsze wyłomy. Miejmy nadzieję, że blok nie zostanie uszczelniony.
BIEG PRZEZ PŁOTKI – Lokaty internetowe w Banku Pocztowym
Niedawno Bank Pocztowy w wyścigu o pieniądze Polaków przeskoczył płotek, z którym inne banki nie umiały sobie poradzić. Lokatę Polska Mistrzem mogła założyć przez Internet nawet osoba niebędąca klientem tego banku.
SZTAFETA – Sztafeta prezesów w PKO Banku Polskim
W sztafecie prezesów PKO BP biegnie już czwarty zawodnik – Jerzy Pruski – który przejął pałeczkę od Rafała Juszczaka, przekazaną temu przez Marka Głuchowskiego, który z kolei otrzymał ją od Sławomira Skrzypka. Pytanie, kto dobiegnie do mety? Kategorie dodatkowe:
DOPING – Ponadprzeciętna stopa zwrotu funduszu PKO/CS Długoterminowych Obligacji
Czy fundusz jest na dopingu? W okresie minionych 12 miesięcy zarobił ponad 10%. W tym czasie inni zawodnicy zyskali średnio tylko 2,7%.
FALSTART – Przedwczesny sygnał powrotu na rynek akcji ze strony funduszy Arka
TFI BZ WBK AIB wystartowało przed gwizdkiem zachęcając do kupowania akcji już w drugiej połowie maja. Ci, który nie zauważyli, że to falstart są teraz na kilkunastoprocentowym minusie.
KIKS – Idea Surowce trafił na hossę, a mimo tego nie trafił
Fundusz Idea Surowce nie wykorzystał idealnej okazji do zdobycia bramki, nie trafiając w piłkę. Chociaż wystartował w okresie hossy na rynku surowców, liczy straty.
SPALONY – Niedostępne kredyty mieszkaniowe z dopłatą
Wprowadzenie dopłat do odsetek od kredytów hipotecznych jest jak ładna akcja dająca dużą szansę na strzelenie gola. Rynkowe ceny mieszkań wybiegły jednak za linię obrony i bardzo trudno jest znaleźć taką nieruchomość, której cena mieści się w wymaganym limicie.