Inflacja wyższa od prognoz

RYNEK KRAJOWY

Wtorek okazał się dobrym dniem dla polskiej waluty. Za sprawą strat, jakich doznał dolar na rynku międzynarodowym wczoraj późnym wieczorem, praktycznie od rana złoty umacniał się zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. W godzinach porannych na rynku międzynarodowym za euro płacono 3,9750, a dolar wyceniany był na 3,0820. Nadal głównym determinantem sytuacji na złotym pozostaje sytuacja na rynku międzynarodowym, a niewiele do sytuacji wnoszą polskie publikacje. Podobnie było też w dniu dzisiejszym.

O godzinie 14.00 okazało się, że w kwietniu wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i paliw, czyli tzw. inflacja netto, wyniosła 1 proc. (r./r.) Dane opublikowane przez NBP były nieco wyższe od średniej prognoz, która wynosiła 0,9 proc. Dane te nie będą miały jednak wpływu na notowania złotego. Taki wpływ wszelkie doniesienia o inflacji utraciły od czasu, kiedy jasne stało się, że w najbliższych miesiącach zmiana poziomu stóp procentowych nie wchodzi w grę. Na koniec dnia krosy EUR/PLN i USD/PLN wyceniane były odpowiednio na 3,9430 i 3,0720.

Krótkoterminowa prognoza

Dyktat eurodolara nad złotym nadal pozostaje faktem. Najbliższe ruchy będą zależały, więc od pary, EUR/USD, która z kolei czeka na wypowiedzi szefa FED i dane makro.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Bernanke przed Senatem

Wczoraj w godzinach wieczornych, eurodolar w energicznym tempie kontynuował korektę, po odbiciu od poziomu 1,27, sięgając poziomów 1,2870. Na tym jednak skończył się zapał kupujących europejską walutę i praktycznie przez cały dzień para EUR/USD zatrzymała się w wąskim przedziale 1,2870 – 1,2830 z tendencją spadkową.

Kolejny dzień bez publikacji, upłynął w oczekiwaniu na wydarzenie dnia, czyli wystąpienie szefa FED przed komisją amerykańskiego Senatu. Wydarzenie to zaplanowane na godzinę 16.00 i jest prawdopodobne, że rynek kolejny raz rozrusza się już po zamknięciu sesji w Polsce. Inwestorzy przede wszystkim będą w wypowiedzi Bernanke szukali sugestii odnośnie przyszłej polityki monetarnej. Zapowiedź podwyżki stóp procentowych w czerwcu powinna dolara umocnić. Brak takiej sugestii może natomiast stać się pretekstem do sprzedaży dolara. Tuż przed godziną 16.00 kurs EUR/USD oscylował w okolicach 1,2835.

Krótkoterminowa prognoza

Jeżeli w wystąpieniu Bena Bernanke padną sugestie, że dane o inflacji przesądzają podwyżkę stóp procentowych dolar umocni się, w przeciwnym wypadku możemy oczekiwać osłabienia.

Raport przygotował

Marcin Golik

WGI