Inwestorzy wybierali dwulatki i pięciolatki
Od 1 sierpnia 2003 r., na podstawie umowy zawartej z Ministrem Finansów, PKO Bank Polski prowadzi sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych. Obecnie sprzedaż i obsługa obligacji prowadzona jest w 922 Punktach Sprzedaży Obligacji (PSO) – w 887 placówkach PKO BP i 35 Punktach Obsługi Klienta Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP (BDM). W stosunku do stanu z 1 sierpnia 2003 r. sieć ta zwiększyła się o 102 placówki.
Z oferowanych papierów największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie. Dla wielu klientów podstawowym walorem jest stosunkowo krótki horyzont czasowy tej inwestycji. Jednocześnie są to papiery o wysokiej rentowności. W związku z dużym popytem, w grudniu ub. r. Minister Finansów aneksował list emisyjny i zwiększył emisję DOS1205 z 10 mln do 15 mln sztuk. W grudniu wyraźnie wzrosło również zainteresowanie obligacjami pięcioletnimi. W ostatnim miesiącu ub. r. sprzedano ich ponad dwukrotnie więcej niż w trzech poprzednich miesiącach.
Minister Finansów za pośrednictwem PKO BP w styczniu 2004 r. oferuje następujące rodzaje skarbowych obligacji detalicznych:
-
Obligacje dwuletnie (DOS 0106) o stałej stopie procentowej wynoszącej 6 proc. w skali roku, a 12,36 proc. w skali dwóch lat.
-
Obligacje trzyletnie (TZ1106) – o zmiennej stopie procentowej wynoszącej w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym 5,35 proc. w skali roku.
-
Obligacje czteroletnie (COI 0108) – ich oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi 6,1 proc. w skali roku.
-
Obligacje pięcioletnie (SP1208) – o stałym oprocentowaniu wynoszącym 6,5 proc. w skali roku.