Jak naładować telefon pre-paid kartą płatniczą

Motorem rozwoju telefonii komórkowej w naszym kraju są obecnie usługi typu pre-paid oferowane przez operatorów pod nazwami handlowymi Tak Tak, Simplus i POP. Niedawno dołączyła się nich nowa marka – Heyah. Usługi te są szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy rzadko rozmawiają przez telefon, a pragną być zawsze w kontakcie ze znajomymi lub nie chcą wiązać się umową na czas dwóch lat z operatorem. Szczególną popularnością cieszą się one wśród ludzi młodych, do których w większości są skierowane. Obecnie w naszym kraju 9 z 17 milionów telefonów komórkowych to właśnie „telefony na kartę”.

 

Usługi pre-paid charakteryzują się tym, że dla korzystania z nich nie jest konieczne wnoszenie opłat abonamentowych. Płaci się jedynie za rozmowy, które można wykonywać tak długo, póki posiada się na koncie odpowiednie środki. Dopiero gdy na koncie skończą się pieniądze, lub po upływie okresu jego ważności, konieczne jest doładowanie.

 

Dotychczas doładowanie telefonu następowało najczęściej poprzez zakup specjalnej karty zdrapki, zawierającej kod, który po wprowadzeniu do telefonu powodował powiększenie dostępnego limitu. Jest to rozwiązanie wymagające szerokiej dystrybucji kart, w kioskach i innych punktach handlowych na terenie całego kraju, co związane jest z dużymi kosztami. Dla klienta wadą takiego rozwiania może być niemożność zakupu karty w określonym miejscu lub określonym czasie (np. noc) lub po prostu przyzwyczajenie do tego że wszystko można natychmiast kupić w internecie. Najatrakcyjniejszym rozwianiem dla klienta jest taki sposób, który pozwalałby mu doładować konto bez wychodzenia z domu.

 

W odpowiedzi na potrzeby klientów narodziła się usługa, która eliminuje wszystkie wskazane wady i pozwala na doładowanie konta usługi pre-paid z rachunku karty kredytowej. Usługi takie oferują sami operatorzy oraz liczne firmy zewnętrzne. Warto wspomnieć, że różne podmioty oferują różną funkcjonalność swoich rozwiązań. Szczególnie istotnym aspektem doładowań wydaje się oferowana długość okresu od dokonania transakcji do rzeczywistego doładowania konta. Atrakcyjne wydają się być tylko te oferty, które oferują doładowania natychmiastowe lub dokonywane bez zbędnej zwłoki. Jednak wśród przedstawionych przez nas ofert są również takie, które pozwalają na doładowanie tylko w wybranych godzinach w dni robocze, a wszystkie zakupy dokonywane w innych godzinach muszą oczekiwać na realizację do następnego dnia roboczego.

 

W przypadku usług oferujących natychmiastowe doładowanie sam proces powiększenia konta trwa około 2-3 minut i jest nieporównywalnie łatwiejszy od wszystkich innych wcześniej stosowanych sposobów doładowywania. Niektórzy usługodawcy oferują także dodatkowe bonusy za doładowania elektroniczne takie jak np. 10 proc. zwiększeni kwoty doładowania w Simplusie. Nie ma także problemu z uzyskaniem faktury VAT na zakupione doładowania, po podaniu odpowiednich danych (czasem konieczne jest jednorazowe przefaksowanie upoważnienia do wystawienia faktury VAT bez podpisu odbiorcy) jest ona przesyłana do kupującego pocztą.

 

Usługi te pozwalają na płatność za doładowania przy użyciu dowolnej „wypukłej” karty płatniczej Visa lub MasterCard (w tym kartami wirtualnymi). Poza tym możliwa jest płatność niektórymi wybranymi kartami elektronicznymi. Do płatności można wykorzystywać m.in. kartę Visa Electron Inteligo oraz kartę BPH Interia.pl. Taka możliwość zależy od banku, który wydał naszą elektroniczną kartę. Transakcje zasilenia kart pre-paid są traktowane jako normalne transakcje bezgotówkowe.

 

zasilenia.simplus.pl (Simplus)

 

To najbardziej zaawansowany system dokonywania doładowań w Internecie. Został stworzony przez sopocką firmę Blue Media, która jest także operatorem całego systemu. Doładowanie konta w Simplusie następuje zaraz po wykonaniu transakcji. Aby jej dokonać konieczne jest podanie numeru telefonu, który chcemy zasilić oraz kwoty zasilenia (można wybrać dowolną kwotę z przedziału 30-150 zł). Po wpisaniu tych danych klient jest automatycznie przekierowany na stronę centrum rozliczeniowego CitiConnect, gdzie wpisuje numer swojej karty, jej termin ważności oraz imię i nazwisko. Po pozytywnej autoryzacji klient jest ponownie przekierowany na strony usługi. W tym samym momencie następuje też doładowanie, poprzez powiększenie stanu konta o wskazaną kwotę, bez konieczności wpisywania jakichkolwiek cyferek do telefonu.

Poza wspomnianymi już wcześniej typami kart płatniczych system pozwala także na płatność kartą CitiConnect, która może być podłączona do innej karty płatniczej. Aby uzyskać fakturę VAT za doładowanie konieczne jest wysłanie faksem na adres firmy Blue Media upoważnienia do wystawiania faktury VAT bez podpisu odbiorcy. Później firma będzie wysyłać faktury VAT za każde doładowanie danego numeru telefonu.

 

Do 15 czerwca 2004 wszystkie doładowanie w wysokości do 99 zł wykonane w ten sposób są premiowane powiększeniem wartości zasilenia o 10 proc..

 

idea.pl (POP)

 

O to samo rozwianie firmy Blue Media oparta jest usługa sieci Idea o nazwie „Całą dobę przez Internet”. Cała procedura doładowania wygląda tak samo jak w przypadku zasilenia Simplusa. Z tą jedną różnicą, że Idea nie oferuje bonusu za zasilenie elektroniczne.

 

Co z tak-takiem?

Jedyną siecią, która nie oferuje możliwości doładowań opartych o on-line´owy system firmy Blue Media jest jak dotychczas sieć Era (Tak Tak, Heyah).

 

heyah.pl (Heyah)

 

Na stronie Heyah funkcjonuje e-sklep w którym można zakupić pakiety startowe oraz doładować swój telefon. Niestety, aby skorzystać ze sklepu konieczne jest posiadanie telefonu w sieci Heyah, ponieważ na ten numer przesyłany jest specjalny kod konieczny, by wejść do sklepu. Płatności kartą za startery i doładowania obsługuje centrum rozliczeniowe PolCard. Doładowanie następuje od razu na konto wybranego podczas transakcji numeru telefonu – bez konieczności przesyłania 14-cyfrowago kodu. Możliwe jest także uzyskanie faktury VAT na wykonane doładowania. Jedyną wadą jest czas oczekiwania na wykonanie doładowania, który wynosi aż do 24 h.

 

payGSM.pl (Heyah, POP, Simplus, Tak Tak)

 

PayGSM różni się od pozostałych wskazanych w artykule form zasilenia tym, że jest to w gruncie rzeczy tylko sprzedaż kodów doładowujących (tyle, że przez Internet). Skorzystanie z PayGSM nie powoduje bowiem doładowania konta lecz skutkuje przesłaniem w wiadomości SMS 14-cyfrowago kod służącego do zasilenia telefonu. Kodem takim można doładować konto telefonu, z którego sami korzystamy, lub także dowolnego innego.

PayGSM jest prowadzony przez system płatności internetowych PayU. Można w nim zakupić wszystkie 4 typy kart do polskich pre-paidów. Samo dostarczenie kodu trwa maksymalnie do 2h. Jak wskazują statystyki, z tego serwisu najczęściej korzystają użytkownicy Tak Taka ponieważ nie posiadają innego, lepszego sposobu doładowania swoich telefonów. W polskim Internecie działa także wiele innych serwisów podobnych do PayGSM i oferujących sprzedaż kodów do telefonów pre-paid.

 

Bankomaty

 

Doładowania w bankomacie mogą być dokonywane na 2 sposoby. Albo jako bezpośrednie doładowanie danego numeru telefonu w bankomacie, lub też bankomat służy jedynie do rejestracji karty a samo doładowanie następuje przy użyciu wiadomości SMS. Zaletą doładowania w bankomacie jest fakt, że można do tego wykorzystywać dowolne karty płatnicze, także te elektroniczne. Takie doładowanie także jest traktowane jako transakcja bezgotówkowa.

 

Pierwszy rodzaj doładowań stosowany jest w przypadku POPa, Simplusa i Tak Taka. Druga metoda polega na rejestracji w bankomacie karty płatniczej, która obciążana będzie kwotą doładowania. Operacja tego rodzaju ma charakter jednorazowy, klient po włożeniu karty i podaniu kodu PIN rejestruje się w usłudze podając numer telefonu, jaki będzie zasilany. W tym momencie otrzymuje on kod umożliwiający doładowanie konta SMSem

 

Doładowanie konta następuje za każdym razem, gdy klient wyśle na bezpłatny numer usługi wiadomość SMS o ustalonej treści wraz z kodem (hasłem) wygenerowanym przez bankomat. Jeśli karta uzyska pozytywną autoryzację to konto klienta zostaje powiększone o kwotę doładowania a klient otrzymuje o tym fakcie zwrotną informację. Tego rodzaju usługa dostępna jest w bankomatach Euronet dla posiadaczy telefonów Simplus.

 

Terminale płatnicze

 

Podobnie jak w bankomatach, możliwe jest zasilanie kont za pośrednictwem terminali POS w licznych punktach handlowych. Dotychczas były to głownie sklepy i salony operatorów, ale coraz częściej są to zwyczajne sklepy. Opcję doładowań oferują terminale POS należące do centrów rozliczeniowych. Pojawiają się także niezależni operatorzy, oferujący terminale służące do zasilania kont. I tak centrum rozliczeniowe eService zaoferowało usługę telePOMPKA, która pozwala na zasilanie telefonów POP, Simplus i Tak Tak w obsługiwanych przez nie terminalach POS. Na razie takich punktów jest w całym kraju kilkaset, lecz w ciągu kilku miesięcy ich ilość zwiększy się do ponad 3 tysięcy. Niestety większość terminali nie oferuje jeszcze możliwości doładowania kont Heyah. W przypadku doładowania konta w terminalu POS możliwa jest zapłata dowolna kartą płatniczą, także elektroniczną, lub gotówką.

 

Podsumowanie

 

Telefony pre-paid stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, podobną popularność zyskują także karty płatnicze. Nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać potencjał obu tych technologii i doładowywać telefon bez wychodzenia z domu. Wydaje się, że kupowanie „zdrapek” niedługo powinno odejść do lamusa, bowiem oferowane nowe sposoby doładowań są dużo wygodniejsze i bardziej funkcjonalne.