Jaki VAT w budownictwie po 1 maja
W Sejmie w ubiegły piątek trwała batalia o kształt ustawy o podatku od towarów i usług. Wiadomo już, że nie będzie w niej definicji budownictwa społecznego, zaproponowanej przez posłankę Barbarę Marianowską z PiS.
Przepadła tym samym poprawka wprowadzająca bezterminowo obniżoną stawkę VAT na sprzedaż mieszkań i domów. Na pewno jednak do końca 2007 roku sprzedaż domów i mieszkań objęta będzie 7-proc. VAT, bo wynika to z negocjacji z UE.
Najpierw płać, potem czekaj
Pewne jest także, że materiały budowlane zostaną całkowicie objęte 22-procentowym VAT od 1 maja. Nie musi to oznaczać podwyżki cen mieszkań budowanych po tym terminie, bo deweloperzy uzyskają przy sprzedaży mieszkania zwrot różnicy między 22 a 7 proc. VAT. Tak przynajmniej zapewniał posłów w Sejmie minister finansów Andrzej Raczko. Twierdził też, że dla budujących systemem gospodarczym jest przygotowany projekt ustawy o zwrocie VAT.
Roboczy projekt ustawy o zwrocie VAT przewiduje, że najpierw trzeba się wybudować w trzy lata, za droższe o 15 proc. materiały, a potem czekać na limitowane zwroty 5 lat. Pod warunkiem jednak, że się płaci podatek dochodowy.
Dlatego 22-procentowy VAT na materiały budowlane uderzy najsilniej w budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe, gdzie buduje się latami, ze skromnych oszczędności, bez kredytów.
Jeśli chodzi o opodatkowanie 22-proc. stawką VAT działek budowlanych, to minister Raczko twierdził, że jeżeli będzie to obrót między osobami fizycznymi, to VAT nie wystąpi. Natomiast w przypadku nabywania nowego domu z działką od dewelopera będzie to VAT 7 proc.
Posłanka Barbara Marianowska, wspierana przez prof. Zytę Gilowską z PO, zabiegała o wprowadzenie do projektu ustawy o VAT definicji budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach polityki społecznej. W ten sposób chciała zagwarantować bezterminowo obniżoną, 7-proc. stawkę VAT na sprzedaż mieszkań – także po zakończeniu okresu przejściowego po 2007 r. Jej zdaniem, odwołanie się do definicji budownictwa społecznego pozwalałoby objąć 7-procentową stawką VAT również materiały budowlane.
– VI dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich w załączniku H pkt. 9 upoważnia bowiem kraje członkowskie do stosowania obniżonej stawki VAT na budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym. A jego definicję można swobodnie zdefiniować – uważa także prof. Zyta Gilowska.
– To nieprawda, że rząd nie chce wykreować społecznej polityki budownictwa mieszkaniowego. My tylko protestujemy przeciwko wprowadzeniu tej definicji do ustawy podatkowej oraz przekonywaniu opinii publicznej, że jest to cudowny lek na VAT w budownictwie mieszkaniowym – twierdzi Marek Pol. – Gdy wejdziemy do UE, VAT będzie 7-proc. na mieszkania nie dlatego, że ktoś wpisze definicję budownictwa społecznego do ustawy podatkowej, ale dlatego, że Polsce udało się uzyskać najdłuższy okres przejściowy.
Marek Pol powołuje się na propozycję Komisji Europejskiej, aby w ogóle dać prawo stosowania 7-proc. VAT na sprzedaż mieszkań i domów, bez potrzeby definiowania budownictwa realizowanego w ramach polityki społecznej. Tylko że formalnie tych ustaleń nie ma, a w unijnych dyrektywach jest przepis, że budownictwo mieszkaniowe będące realizacją polityki społecznej może być objęte stawką 7-proc. VAT, bez żadnych ograniczeń czasowych.
Krystyna Milewska, Rzeczpospolita