Kariera polis lokacyjnych

 

Wysoka stopa zwrotu z inwestycji, przewyższająca większość dostępnych na rynku tradycyjnych lokat terminowych, sprawia, że polisy lokacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Już wkrótce udział tradycyjnych lokat bankowych w strukturze oszczędności osób fizycznych może się zmniejszyć na rzecz produktów bancassurance oferowanych przez banki we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

W stosunku do tradycyjnych polis, produkty łączące funkcje lokaty i polisy na życie i dożycie wyróżnia prosta struktura i krótki okres trwania umowy ubezpieczenia. Typowy produkt oferowany przez banki, na przykład Nordea Bank Polska, Fortis Bank czy Lukas Bank, to polisa na 6 lub 12 miesięcy. W przypadku tradycyjnej polisy ubezpieczeniowej na życie lub dożycie mamy przed sobą długi okres, po którym my lub nasi spadkobiercy zostaną beneficjentami świadczenia wypłaconego z polisy.

Zaletą polis lokacyjnych jest z góry ustalona i jednorazowo opłacona składka, której minimalna wysokość w zależności od oferty waha się od 1 tys. do 10 tys. zł. W przypadku typowych polis ubezpieczeniowych płatności składek są zazwyczaj rozłożone w czasie, co oznacza konieczność systematycznego rezerwowania w domowym budżecie puli środków na ich pokrycie, a nie zawsze jest to możliwe.

Trzecim argumentem przemawiającym na korzyść polis lokacyjnych jest pewność świadczenia – z góry wiadomo, jaką kwotę (czyli wpłaconą składkę waloryzowaną o współczynnik, którego wartość określona jest w momencie podpisywania umowy) po okresie ubezpieczenia otrzyma beneficjent. Właśnie ta cecha produktu sprawia, iż polisy lokacyjne przypominają swoją funkcjonalnością lokaty bankowe o stałym oprocentowaniu, co może być szczególnie atrakcyjne w przypadku spadku rynkowych stóp procentowych.

I w końcu najważniejsze: kwota (świadczenie) wypłacona po okresie trwania ubezpieczenia zwolniona jest z podatku dochodowego, co wpływa na opłacalność inwestycji – w porównaniu z tradycyjną lokatą. Na przykład, świadczenie z polisy Nordea Profit Plus czy Rentier Plus (oferowanej przez VWBankDirect i Gerling Polska Życie) zawartej na 12 miesięcy jest porównywalne z oprocentowaniem 12-miesięcznej lokaty terminowej o oprocentowaniu powyżej 7 proc. w skali roku – o przewadze nad lokatą decyduje zaś jednoczesna ochrona ubezpieczeniowa.

Dodatkowo założenie polisy lokacyjnej oznacza w razie śmierci jej posiadacza wypłatę sumy ubezpieczenia osobie uposażonej, która – podobnie jak w przypadku klasycznych polis ubezpieczeniowych na życie – zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn.

Oferta produktów bankowo-ubezpieczeniowych wykracza poza sferę typowych produktów łączących lokatę z ubezpieczeniem. Przykładem może być m.in. wprowadzona na polski rynek polisa Nordea Inwestor. Jest ona alternatywą dla funduszy inwestycyjnych, które w ostatnich kilku latach zyskały dużą popularność wśród klientów banków. Oferowany przez Nordea Bank Polska produkt umożliwia dostęp do 27 funduszy, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Stwarza tym samym możliwość podziału środków w fundusze o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego i stworzenia własnego „Portfela Funduszy”.

W odróżnieniu od typowej oferty funduszy inwestycyjnych formuła ubezpieczenia gwarantuje dodatkowe korzyści podatkowe – transfer środków pomiędzy funduszami w ramach produktu nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysku osiągniętego z umarzanego funduszu, a podatek płatny jest tylko raz w momencie wycofania środków z produktu. Brak opłat manipulacyjnych przy nabyciu funduszy i późniejszych transferów środków pomiędzy nimi pozwala bardzo elastycznie dokonywać zmian składu Portfela Funduszy, dopasowując jego strukturę do aktualnej sytuacji rynkowej. Korzystne rozwiązania podatkowe i elastyczność przyjętych rozwiązań wpływa niewątpliwie na końcową efektywność inwestycji. Podobnie jak w przypadku innych polis, beneficjenci polisy w przypadku śmierci jej posiadacza nie płacą podatku od spadków i darowizn.

Piotr Bienkuński, Gazeta Prawna