KNF: Propozycje zmian w systemie funduszy emerytalnych

KNF chce, aby akwizytorzy OFE przestali nas namawiać do zmiany funduszu. Przyszli emeryci mają dostawać więcej informacji, na podstawie których mogą podjąć decyzję o wyborze OFE – pisze „Gazeta Prawna”.

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła swoją wizję zmian w systemie funduszy emerytalnych. Jedna z nich spodoba się OFE, bo jest realizacją ich wcześniejszych postulatów: fundusze mają dostać możliwość tworzenia subfunduszy o różnych profilach zysku i ryzyka. Jeden z nich mógłby odpowiadać obecnej skali ryzyka, jeden oferowałby bardziej liberalną politykę i jeden bardziej konserwatywną.


Nadzór chce też ułatwić konkurowanie wysokością opłaty od składki. Jej zamiana nie wymagałaby już zgody nadzoru pod warunkiem, że nie byłaby ona wyższa niż wyznaczony limit.

„Gazeta Prawna” pisze, że prawdziwą rewolucję Komisja chce przeprowadzić w systemie akwizycji. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie systemu scentralizowanego, w którym zapisywanie do funduszu i zmiany w nim odbywałyby się głównie za pomocą kanałów elektronicznych (internet, telefon), korespondencyjnie, a w ostateczności w placówce funduszu.

Jak podaje dziennik, nadzór chce też, żeby klienci mieli więcej twardych informacji, na podstawie których mogliby wybierać fundusz. Miałby to być jeden wskaźnik obejmujący wszystkie opłaty obciążające członka OFE.

Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej”.