Młodzi konsumenci polubili kasy
O 35 proc. wzrosła liczba członków Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Piast. W wyniku połączenia SKOK-u Południe, Piast umocnił swą pozycję wśród innych kas. Zarząd Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Piast obserwuje coraz większe zainteresowanie oferowanymi usługami wśród młodych ludzi.
SKOK Piast jest obecnie jedną z największych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. Działa od 1993 roku i oferuje usługi depozytowe, w tym wyróżniony na targach spółdzielczych Rachunek Systematycznego Oszczędzania, kredytowe, ubezpieczeniowe oraz karty płatnicze. Ubiega się o uzyskanie certyfikatu jakości ISO 9001. Na jej wysoką pozycję wpłynęło przyłączenie w tym roku SKOK-u Południe, dzięki czemu wzrosła liczba klientów oraz oddziałów na terenie kraju. Obecnie SKOK Piast zrzesza 72 tysiące członków, mających dostęp do 80 placówek w różnych miastach. Liczba klientów stale się powiększa dzięki atrakcyjnej ofercie, która swą różnorodnością nie odbiega od usług bankowych, a jest bardziej korzystna, ze względu na warunki finansowe oraz dostępność, niezależnie od posiadanych zasobów.
Według Ireneusza Więckowskiego, prezesa SKOK Piast, do tej pory członkowie SKOK-ów kojarzeni byli głównie ze słabo sytuowanymi materialnie, starszymi osobami. W tej sytuacji celem SKOK-u jest tworzenie takiej oferty, która byłaby interesująca również dla ludzi młodych, w średnim wieku, mających rodziny lub ich niemających. Starając się o zapewnienie korzystnych usług, władze SKOK-u Pisat nie zapominają o nadrzędnych wartościach, jakie przyświecają wszystkim SKOK-om, czyli o tym, że pieniądze powinny służyć tym, do których należą.
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe działają w Polsce od 1992 roku. Wszystkie należą do Kasy Krajowej pełniącej funkcję nadzorczą, stabilizującą i zapewniającą płynność finansową, nie wpływając jednak na wysokość prowizji czy opłat. Pozwala to na zachowanie głównego celu SKOK-u, czyli organizowanie ludzi, którzy wzajemnie oszczędzają i pożyczają sobie pieniądze, i którzy chcą mieć wpływ na jej funkcjonowanie oraz na możliwość indywidualnego ustalania oprocentowania przez każdy SKOK. I tak na przykład SKOK Piast proponuje konta ROR, których oprocentowanie wynosi 4 proc. z miesięczną kapitalizacją odsetek, co jest atrakcyjne nie tylko wśród SKOK-ów, ale trakże jest wyzwaniem dla kont w bankach. Podobnie jest z możliwością otrzymania kredytu, gdyż można uzyskać korzystne oprocentowanie, będąc jednocześnie osobą mało zamożną.
Ewa Grochala – Włodek, Gazeta Prawna