MSP przeciwne fuzji Pekao i BPH

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by UniCredit Italiano w ciągu miesiąca sprzedało wszystkie posiadane akcje Banku BPH, gdyż resort jest przeciwny planowanej fuzji Pekao z BPH – poinformował w programie Radia Maryja minister skarbu Andrzej Mikosz.

„Po pierwsze, absolutnie rząd Rzeczypospolitej uważa nabycie przez UniCredit Banku BPH za niekorzystne dla polskiego rynku finansowego. Jedynym organem, który ma uprawnienie do tego, żeby nie wyrazić zgody w tej chwili na to nabycie jest Komisja Nadzoru Bankowego. Przedstawiciele rządu na pewno będą głosowali przeciwko temu” – powiedział Mikosz.

„Minister Skarbu Rzeczypospolitej, na podstawie umowy prywatyzacyjnej zawartej z UniCredit Italiano, wezwał UniCredit Italiano do przywrócenia w terminie miesiąca stanu zgodnego z umową prywatyzacyjną poprzez zbycie wszystkich posiadanych przez grupę UniCredit Italiano akcji w Banku BPH” – dodał.

W piątek w Sejmie Mikosz powiedział dziennikarzom, że w umowie prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao SA znajduje się zakaz nabywania przez UniCredit Italiano bezpośrednio lub pośrednio akcji konkurencyjnych banków.

„UniCredit nie rozmawiał z nami na temat zmian tych warunków umowy. Dlatego dałem UniCredit miesiąc na sprzedaż akcji BPH i tym samym przywrócenie stanu zgodnego z warunkami umowy prywatyzacyjnej” – powiedział minister.

UniCredit jest większościowym akcjonariuszem banku Pekao.

Włoski bank posiada 71,03 proc. akcji BPH po fuzji z Bayerische Hypo- Und Vereinsbank, czyli HVB, dotychczasowym strategicznym inwestorem w BPH.

Włosi nie mogą jednak wykonywać prawa głosu na WZA BPH do czasu, aż otrzymają pozwolenie od Komisji Nadzoru Bankowego.

PAP