Na co zwracać uwagę przy odbiorze mieszkania
Potrzeba czasu
Odbiór mieszkania od dewelopera jest najodpowiedniejszy, by zgłaszać ewentualne poprawki i żądać usunięcia usterek. Potem, może to być uciążliwe
Na odbiór mieszkania warto zarezerwować sobie kilka godzin, najlepiej w ciągu dnia. Aby dokładnie obejrzeć pomieszczenia, w których nie ma okien, np. łazienkę i ubikację, warto wziąć ze sobą latarkę.
Niektóre usterki widać od razu, inne zauważy tylko oko fachowca, jeszcze inne mogą się ujawnić dopiero po przemieszkaniu całego roku. Przed planowanym spotkaniem z przedstawicielem dewelopera czy spółdzielni, od którego będziemy przejmować mieszkanie, warto raz jeszcze uważnie przestudiować wszystkie załączniki do umowy określające standard wykończenia lokalu oraz plan pomieszczenia.
Gniazdka i drzwi
Na wstępie należy starannie sprawdzić stan tych części wyposażenia mieszkania, których uszkodzenie może zostać nam przypisane, jeżeli zauważymy je dopiero później. Trzeba więc sprawdzić, czy framugi drzwi i okien oraz szyby okienne i kaloryfery nie są porysowane.
Drzwi i okna powinny łatwo się zamykać i być szczelne. Warto zwrócić uwagę, czy wszędzie, gdzie powinny (zgodnie z załącznikiem), zostały zamontowane okna uchylne, czyli otwierające się tak jak lufcik. Są one bowiem droższe od tradycyjnych i niektórzy deweloperzy rezygnują z nich, szukając oszczędności.
Następnym krokiem powinno być policzenie gniazdek elektrycznych i przełączników we wszystkich pomieszczeniach. Ich rozmieszczenie i liczba powinny zostać zamieszczone na planie mieszkania bądź w jednym z załączników. To, czy włączniki zostały prawidłowo zamontowane, uda nam się sprawdzić, tylko jeśli została wkręcona żarówka. Przyda nam się również probówka, czyli urządzenie w kształcie śrubokręta z małą żarówką na końcu. Jeżeli do gniazdka dochodzi prąd, zaświeci się po umieszczeniu w nim metalowej końcówki. To, czy kaloryfery są sprawne, możemy sprawdzić tylko przy odbieraniu mieszkania w czasie sezonu grzewczego.
Za co zapłaciliśmy
Przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania warto sprawdzić, czy wielkość poszczególnych pomieszczeń odpowiada tej, za jaką zapłaciliśmy. Często w trakcie budowy „ginie” metr lub dwa z przewidzianej powierzchni.
Do sprawdzenia, czy podłogi oraz ściany są proste i czy nie ma na nich żadnych nierówności, przydadzą się poziomica i kątownik. Jeżeli na powierzchniach, na których planujemy położyć glazurę lub terakotę, znajdą się jakieś wybrzuszenia, fachowiec będzie miał problem z ich ułożeniem.
Szlichta na podłodze nie powinna być popękana ani odchodzić od ziemi. Jeżeli odchodzi, stąpając po niej, usłyszymy charakterystyczny głuchy odgłos.
Wady, które ujawniają się w trakcie eksploatacji mieszkania, należy zgłaszać na piśmie natychmiast po ich wykryciu. To, że podpisaliśmy protokół odbioru mieszkania, nie zamyka możliwości zgłaszania deweloperowi wad i usterek w terminie późniejszym.
Odbierając mieszkanie:
zarezerwuj na to kilka godzin, aby obejrzeć mieszkanie w świetle dnia,
weź ze sobą: latarkę, metrówkę, kątownik i poziomicę,
sprawdź, czy szyby, framugi i kaloryfery nie są porysowane, a drzwi i okna łatwo się zamykają,
ściany powinny być płaskie, bez wybrzuszeń, a szlichta powinna być równo wylana,
policz, czy jest odpowiednia liczba gniazdek i kontaktów.
Agnieszka Stefańska, Rzeczpospolita