Sprawdź, na ile Cię stać
Czy wiesz, że różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
nawet 300 tys. zł?*
Oblicz i porównaj bezpłatnie swoją zdolność w 16 bankach z Ekspertem Finansowym.
Kredyt hipoteczny
Sprawdź, na ile Cię stać
Czy wiesz, że różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić nawet 300 tys. zł?*
Oblicz i porównaj bezpłatnie swoją zdolność w 16 bankach z Ekspertem Finansowym.
Czy można poprawić swoją zdolność kredytową?
Decydująca rolę w przyznaniu kredytu hipotecznego ma zdolność kredytowa wnioskodawcy. Na szczęście można ją poprawić. Podstawowymi działaniami, jakie można podjąć jest: zrezygnowanie z kart kredytowych i ograniczenie limitu na ROR, terminowe spłacanie innych zobowiązań i pożyczek finansowych oraz dobra historia w BIK. Bank przychylniej patrzy także na niektóre aspekty samego wniosku: dłuższy okres kredytowania oraz równe raty poprawiają zdolność kredytową. Inną opcją jest wzięcie kredytu razem z członkiem rodziny, który ma stałe dochody. Rodzina może także pozwolić na to, by należąca do nich nieruchomość stanowiła dodatkowe zabezpieczenie kredytu.
Jakie oprocentowanie kredytu wybrać?
W Polsce stałe oprocentowanie dostępne jest na okres kredytowania nie dłuższy niż 7 lat i to zaledwie w kilku bankach.. W przypadku oprocentowania zmiennego, ulega ono częstym wahaniom pod wpływem rynkowych stóp procentowych. Wybór oprocentowania stałego powoduje, że w przypadku wzrostów stóp procentowych (WIBOR-u), nie musimy się obawiać wyższej raty, jednak nie skorzystamy też z jej obniżenia. Kredytobiorcy rzadko wybierają tą formę oprocentowania, jednak może być ona odpowiednia dla kogoś, kto chce mieć swoje wydatki pod pełną kontrolą.
Jakie dokumenty są wymagane przez banki do wniosku kredytowego?
Do wniosku kredytowego należy zazwyczaj załączyć następujące dokumenty: dowód osobisty, drugi dokument potwierdzający tożsamość (paszport, prawo jazdy), oraz dokumenty finansowe: zaświadczenie o dochodach z miejsca zatrudnienia (w przypadku umowy o pracę), dokumenty finansowe oraz rejestrowe dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami podatkowymi oraz składkami w ZUS (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej) lub umowy wraz z rachunkami (w przypadku umowy-zlecenia i umowy o dzieło), wyciągi z konta. W przypadku nieruchomości niezbędna jest umowa przedwstępna oraz dokumenty, potwierdzające prawa zbywcy do dokonania transakcji (wypis z księgi wieczystej, akt notarialny) oraz wycenę bankową nieruchomości (często taka wycena jest zlecana przez bank po złożeniu wniosku). W przypadku remontu, do wniosku należy dołączyć kosztorys, a budowy – kosztorys budowy, projekt i pozwolenie na budowę. Szczegółowa lista dokumentów różni się w zależności od sytuacji zawodowej i prywatnej kredytobiorcy, dlatego dla każdego naszego klienta tworzymy szczegółowy plan. Zdobycie wszystkich zaświadczeń często bywa jednym z bardziej czasochłonnych etapów starania się o kredyt hipoteczny.
Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?
Każdy bank ma nieco inne kryteria wydawania decyzji kredytowej, dlatego w różnych instytucjach możemy otrzymać różne odpowiedzi. Najważniejszymi kryteriami jest: źródło oraz wysokość dochodu, wiek kredytobiorcy, jego historia kredytowa, zdolność kredytowa oraz możliwość zabezpieczenia się na kredytowanej nieruchomości.