Odsetki od kredytów mieszkaniowych z ulgą

Ulg mieszkaniowych już nie ma, ale na zasadzie praw nabytych można nadal oszczędzić na podatku. Z ulgi odsetkowej można korzystać aż do 2027 r. – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Ulga odsetkowa obowiązywała od 1 stycznia 2002 r. Zniknęła 1 stycznia 2007 r., ale osoby, które uzyskały kredyt mieszkaniowy czy pożyczkę mieszkaniową przed tą datą, mogą korzystać z niej jeszcze przez 20 lat, czyli do 2027 r.

Odsetki nią objęte odliczamy od podstawy obliczenia podatku, tj. po pomniejszeniu dochodu o składki na ubezpieczenia społeczne i ewentualne wydatki na darowizny i na korzystanie z Internetu. Ulga ta nie obejmuje spłaty samego kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, czyli kapitału, a jedynie odsetki od kredytu. Jest limitowana, a limit odnosi się do obojga małżonków. Jeżeli składają odrębne zeznania, z odliczeń może korzystać jedno z nich albo oboje w dowolnie ustalonych proporcjach.

Odsetek nie mamy prawa odliczyć, jeśli korzystaliśmy w przeszłości albo nasz małżonek korzystał z ulg mieszkaniowych: na nabycie działki budowlanej, na cele objęte dużą ulgą budowlaną lub na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej.

Ulga obejmuje tylko odsetki od kredytów (pożyczek) udzielonych przez banki (ewentualnie inne instytucje działające na podstawie prawa bankowego) i przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.