Odszkodowanie z OC dla wszystkich poszkodowanych pasażerów

Małżonkowie, a także ich dzieci, rodzeństwo oraz rodzice, którzy jako pasażerowie samochodu biorącego udział w wypadku komunikacyjnym doznali uszczerbku na zdrowiu, będą mogli liczyć na pokrycie przez ubezpieczycieli swoich szkód na osobie – informuje „Gazeta Prawna”.

Sąd Najwyższy podjął uchwałę korzystną dla poszkodowanych. Uznał, że pasażer będący współwłaścicielem pojazdu może liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy OC komunikacyjnego, z której pokrywane są szkody wyrządzone przez kierującego autem. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której poszkodowanym jest współmałżonek kierującego, ale także np. wspólnik w spółce cywilnej.

– Do tej pory niektóre towarzystwa odmawiały wypłat, a jeżeli już uznawały roszczenie, to płaciły tylko zadośćuczynienie czy pokrywały koszty leczenia. Ale już roszczeń dotyczących wypłaty renty nie uznawały – mówi dziennikowi Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Ich zasadność rozstrzygnie Sąd Najwyższy dopiero w uzasadnieniu. Wtedy też będzie jasne, według jakich przepisów roszczenia będą mogli zgłaszać poszkodowani w poprzednich latach, którzy nie dostali odszkodowań. Takie prawo będą mieli na pewno poszkodowani po 1 stycznia 2004 r.

Szczegóły w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.