Pioneer Pekao TFI S.A. uruchomi fundusz rynku azjatyckiego
Oferta produktów inwestujących na rynku azjatyckim jest w Polsce coraz szersza. Przedstawiają ją przede wszystkim podmioty zagraniczne. Franklin Templeton oferuje fundusze akcji japońskich, chińskich oraz całego rynku azjatyckiego (bez Japonii). W Fortis Bank można nabyć tytuły uczestnictwa produktów wzrostowych spółek rynku azjatyckiego (bez Japonii). CitiBank dystrybuuje tytuły uczestnictwa funduszy małych spółek japońskich, dużych spółek japońskich oraz akcji azjatyckich (poza Japonią). Jyske Bank prowadzi sprzedaż funduszy akcji Chińskich oraz Indyjskich. W ofercie polskiego towarzystwa – PKO/CS TFI znajduje się fundusz małych spółek japońskich. We wszystkich są to typowe produkty akcyjne.
W dniu 24 marca 2006 roku KPWiG udzieliła Pioneer Pekao TFI S.A. zgody na utworzenie Pioneer Funduszy Globalnych SFIO z wydzielonymi 3 subfunduszami. W ich przypadku tylko część aktywów lokowana będą na rynku azjatyckim (do 50%), za pośrednictwem subfunduszy luksemburskiego funduszu Pioneer Funds.
W Pierwszej kolejności TFI rozpocznie się sprzedaż jednostek produktu Pioneer Wzrostu i Dochodu Rynku Chińskiego. Do 50% jego aktywów inwestowana będzie na rynku Chińskim, za pośrednictwem luksemburskiego subfunduszu Pioneer Funds Greater China Equity, którego 100% aktywów lokowana jest w akcjach dużych spółek rynku Chińskiego zarówno tych o charakterze wzrostowym jak i dochodowym. Produkt ten w ciągu ostatnich trzech lat wypracował zysk na poziomie 71% (w EUR). W ratingu Morningstar, oceniającym wyniki funduszy na tle poziomu ryzyka, otrzymał dwie na pięć możliwych gwiazdek, co nie świadczy najlepiej o jego jakości. Ryzyko inwestycji w polski produkt zmniejszy ulokowanie do 50% aktywów w fundusz papierów dłużnych Pioneer Funds Strategy Income, w którego portfelu znajdują się amerykańskie papiery dłużne emitentów o najwyższej wiarygodności kredytowej jak i papiery spekulacyjne (około 37% portfela na koniec 2005 roku). W ratingu Morningstar produkt ten otrzymał 4 gwiazdki.
W następnej kolejności rozpocznie się dystrybucja pozostałych dwóch subfunduszy. Pierwszy z nich to Pioneer Dochodu i Wzrostu Rynku Japońskiego. Do 50% jego aktywów lokowana będzie w luksemburski produkt Pioneer Japanese Equity, którego portfel składa się w 100% z akcji, głównie dużych spółek japońskich. W ciągu ostatnich 3 lat udało mu się wypracować w EUR zysk na poziomie 83,6%, ale już inwestycja przez okres ostatnich 5 lat okazała się stratna (-6,3%). Morningstar przyznał temu produktowi 3 gwiazdki. Podobnie jak w funduszu chińskim, do 50% portfela zainwestowane będzie w tytuły uczestnictwa Pioneer Funds Strategy Income.
Trzecim z subfunduszy będzie Pioneer Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku. Do 50% jego aktywów lokowana będzie w luksemburski produkt Pioneer Funds Pacific (ex.Japan) Equity, który całość portfela inwestuje w głównie duże spółki z rejonu Pacyfiku (bez Japonii). W ocenie Morningstar produkt ten ma on 3 gwiazdki. Tak jak w pozostałych subfunduszach, do 50% aktywów Pioneer Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku ulokowana zostanie w tytuły uczestnictwa Pioneer Funds Strategy Income.
Inwestycje w akcje spółek z podstawowych dla poszczególnych subfunduszy rynków (za pośrednictwem subfudnuszy Pioneer Funds) oraz w tytuły uczestnictwa Pioneer Funds Strategy Income mogą stanowić łącznie 100% aktywów. Nie jest to jednak konieczne. O wielkości zaangażowania w poszczególne produkty zadecyduje zarządzający. Pozostała część aktywów będzie inwestowana w inne subfundusze Pioneer Fudns (do 30% aktywów), a także w celu zapewnienia płynności aktywów Pioneer Funduszy Globalnych SFIO, w dłużne instrumenty finansowe emitowane przez polski skarb państwa oraz inne państwa członkowskie UE (do 50% aktywów). Udział innych lokat nie może przekroczyć 20% aktywów.
Rozpoczęcie zbywania jednostek uczestnictwa planowane jest w maju 2006 roku. Wpłaty przyjmowane będą wyłącznie w PLN. Minimalna wysokość pierwszej wpłaty to 1 000 PLN, a każdej kolejnej – 500 PLN. W przyszłości TFI planuje rozpoczęcie zbywania jednostek uczestnictwa subfunduszy Pioneer Funduszy Globalnych SFIO także w walutach obcych, w szczególności EUR i USD. Za zarządzanie subfunduszami pobierana będzie opłata, której wysokość nie może być wyższa niż 2,5% wartości aktywów w skali roku. Należy jednak pamiętać, że produkty będą miały charakter funduszy w związku z tym rzeczywista wysokość maksymalnej opłaty za zarządzanie jest wyższa.
Analizy Online