PKO BP: preferowani drobni inwestorzy

Zapisy na akcje PKO BP w subtranszy inwestorówdetalicznych oraz deklaracje nabycia w transzy krajowychi zagranicznych instytucji będą przyjmowane od 22 października do 3 listopada. Bank nie podał ceny sprzedaży akcji. Zostanie ustalona 3 listopada – wynika z prospektu emisyjnego liczącego 932 strony.

Oferta publiczna PKO BP obejmuje 300 mln akcji serii C, co stanowi 30 proc. kapitału zakładowego spółki. Inwestorom indywidualnym Skarb Państwa chce sprzedać 75 mln akcji, krajowym instytucjom – 90 mln walorów, a podmiotom zagranicznym 105 mln. Daje to odpowiednio 25, 30 i 35 proc. sprzedawanych na rynku papierów. Dodatkowa pula liczy 30 mln sztuk, co stanowi 10 proc. oferty. Papiery te mogą być przeznaczone na akcje premiowe lub na zwiększenie wielkości innych transz. Wprowadzający może dokonać przesunięć między transzami, nie większych jednak niż o 30 mln sztuk. Oznacza to, że resort skarbu ma możliwość sprzedaży inwestorom indywidualnym blisko 40 proc. oferowanych walorów. Ewentualne przesunięcia miałyby nastąpić 3 listopada.

Zapisy w transzy inwestorów detalicznych będą przyjmowane w dwóch terminach. Pierwszy będzie trwał od 22 do 29 października. Inwestorzy, którzy wówczas zapiszą się na akcje, będą mogli skorzystać z dyskonta w wysokości 4 proc. W drugim okresie od 2 do 3 listopada, dyskonto będzie wynosić 2 proc. Do zapisów w pierwszym terminie zachęca też dwukrotnie wyższa niż w drugim stopa alokacji. Po roku trzymania akcji inwestorzy indywidualni będą mieli prawo do jednej akcji premiowej za 20 „starych” walorów PKO BP. Inwestorzy detaliczni będą mogli zapisać się na 10-25 000 akcji.

W transzy inwestorów indywidualnych przewidziano subtranszę dla osób, które nie mają doświadczeń na rynku kapitałowym. Resort skarbu proponuje założenie w jednej z ponad 1 tys. placówek PKO BP tzw. lokaty prywatyzacyjnej o wartości od 500 zł do 20 tys. zł. Za kwotę, na którą opiewa lokata, będzie można kupić akcje bez konieczności posiadania rachunku w biurze maklerskim. Na podstawie pełnomocnictwa zrobi to za nas PKO BP. Akcje kupione za pieniądze z lokaty nie będą podlegać redukcjom. Klientom banku będzie przysługiwało 4-proc. dyskonto. Walory kupione w ramach lokaty będzie można sprzedać poprzez jednostki BDM oraz tymczasowe POK-i (około 1 tys.).

Lokatę prywatyzacyjną będzie można założyć w poniedziałek, 11 października, od godz. 8.05. Teoretycznie będzie można to zrobić w ciągu dwóch tygodni. Jednak system zakładania lokat na zasadzie, kto pierwszy, ten lepszy może sprawić, że cała operacja zakończy się w dniu rozpoczęcia zapisów. Lokatę można założyć osobiście lub za pomocą pełnomocnictwa poświadczonego przez pracownika banku lub notariusza.

Przydział akcji na podstawie lokaty prywatyzacyjnej nastąpi 4 listopada, a dla inwestorów detalicznych – 6 listopada. Spółka zastrzegła, że wszelkie terminy mogą ulec zmianie. Oferującym będzie Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej. W skład konsorcjum sprzedającego akcje wchodzi 20 największych biur maklerskich.

Piotr Utrata, Parkiet