Polacy chętnie korzystają z kart płatniczych
Zakończony rok obrachunkowy systemu Visa Europe w Polsce charakteryzował się szybkim wzrostem użytkowania kart Visa do płacenia za zakupy, a przez to stopniowego ograniczania roli gotówki.
W tym okresie Polacy wyciągali swoje karty Visa po to, by dokonać płatności bezgotówkowych 276,6 mln razy, tj. o 33% częściej niż w poprzedzającym roku obrachunkowym. Dzięki temu udział płatności kartami Visa w łącznej liczbie transakcji dokonywanych tymi kartami w Polsce po raz pierwszy przekroczył próg 40% potwierdzając rosnące przyzwyczajenie Polaków do używania kart Visa w ich najkorzystniejszej, płatniczej funkcji. Liczba kart Visa osiągnęła na koniec września 2007 r. ponad 15,5 mln przy znaczącym wzroście liczby kart kredytowych, których było o 60,9% więcej niż rok wcześniej.
W omawianym roku obrachunkowym zakończonym we wrześniu 2007 r. Polska wykazywała wysoką dynamikę wskaźników wzrostu, szczególnie dotyczących rozwoju obrotu bezgotówkowego. Liczba i wartość transakcji bezgotówkowych po raz pierwszy rosły w tempie ponad 30% rocznie; ich wzrosty wyniosły odpowiednio 33% oraz 32,7% i były znacząco wyższe, niż wzrost całkowitej (czyli uwzględniającej wypłaty z bankomatów) liczby transakcji (20,2%) oraz łącznej wartości transakcji (21,4%). Liczba kart Visa zwiększyła się o 2,3 mln, tj. o 17,6%. Dla porównania, w całej Europie liczba kart Visa zwiększyła się o 6,8%, liczba transakcji bezgotówkowych o 11,1% a łączna wartość transakcji bezgotówkowych o 11,5%.
Znaczącą rolę w szybkim wzroście liczby i wartości transakcji bezgotówkowych zawieranych kartami Visa ma fakt silnego rozwoju w Polsce kredytowych kart Visa, które są wykorzystywane przede wszystkim do płatności. Liczba kredytowych kart Visa zwiększyła się w ciągu ostatniego roku obrachunkowego o 60,9% osiągając na koniec września 2007 r. 3,7 mln. Łącznie 23 banki w Polsce wydają kredytowe karty Visa.
Ważną dziedziną, na którą organizacja Visa Europe kładzie nacisk w Polsce jest wdrażanie kart Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV, co jest warunkiem zwiększania bezpieczeństwa i funkcjonalności kart, w tym również wprowadzania nowych rozwiązań zwiększających szybkość i wygodę płatności. Takim rozwiązaniem wdrażanym obecnie w Europie są m.in. karty zbliżeniowe Visa payWave do drobnych płatności.
Do tej pory 14 banków członkowskich Visa Europe wydało w Polsce blisko 1,5 mln kart Visa z mikroprocesorem. Sześć dużych banków-wydawców kart Visa jest w trakcie certyfikacji warunkującej wydawanie kart Visa z mikroprocesorem lub już rozpoczęło wydawanie takich kart Visa (w trakcie certyfikacji: PKO BP, Bank Millenium, GE Money Bank; wydają już karty: ING Bank Śląski, mBank i MultiBank. Zdaniem Małgorzaty O’Shaughnessy podniesie to bezpieczeństwo systemu w Polsce oraz da szeroką podstawę do wprowadzania takich rozwiązań jak karty Visa payWave. Pierwsze banki i agenci rozliczeniowi są w trakcie certyfikacji umożliwiającej wydawanie oraz akceptację w Polsce zbliżeniowych kart Visa payWave.