Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów
Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności
Czasy, gdy kupujący nieruchomość wpłacał zaliczkę bezpośrednio na konto dewelopera, dawno już minęły. W związku z uchwaloną ustawą deweloperską w to miejsce obowiązkowo wprowadzono rachunek powierniczy. Co to jest, ile kosztuje, jak działa mieszkaniowy rachunek powierniczy i który jego rodzaj będzie najlepiej chronił Twoją inwestycję? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeszcze na początku XXI wieku, gdy inwestowaliśmy w budowę swojego wymarzonego mieszkania lub domu, pieniądze przelewaliśmy bezpośrednio na konto dewelopera. Zdarzało się, że klient kupował tzw. dziurę w ziemi z obietnicą budowy mieszkania i na obietnicy się kończyło. Deweloper bankrutował lub nie był w stanie ukończyć inwestycji, a pieniądze przepadały lub można było odzyskać jedynie niewielką ich część. Aby temu zapobiec, uchwalono przepisy, w wyniku których tę formę rozliczenia zastąpił rachunek powierniczy. Deweloper zobowiązany jest go posiadać na podstawie Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszalnego i domu jednorodzinnego z 2011 roku (tzw. ustawy deweloperskiej).
Rachunek powierniczy dewelopera prowadzony jest przez bank, a koszty jego utrzymania pokrywa firma zajmująca się budową i sprzedażą mieszkań. Ten specjalny rodzaj konta bankowego ma jeden nadrzędny cel – gromadzić środki wpłacane przez klientów. Jest to praktycznym zabezpieczeniem przed ewentualnymi problemami dewelopera oraz jego upadłością. Bank czuwa nad tym, aby deweloper otrzymał zgromadzone środki wyłącznie po udokumentowaniu spełnienia warunków zawartych w umowie deweloperskiej.
Wyróżniamy rachunek powierniczy otwarty i zamknięty. W zależności od jego rodzaju, wypłata następuje na koniec inwestycji lub w trakcie jej trwania. Warto też wiedzieć, że mieszkaniowy rachunek powierniczy nie wchodzi w skład masy upadłościowej i wolny jest od zajęcia przez syndyka. Dzięki temu skutecznie chroni Twoje pieniądze na wypadek bankructwa firmy.
Zobacz także: Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących nowego lokum
W umowie deweloperskiej możesz się spotkać z dwoma rodzajami konta do wpłat: otwartym lub zamkniętym rachunkiem powierniczym. Koszt jego prowadzenia wciąż pozostaje po stronie dewelopera, ale w każdym przypadku rachunek powierniczy działa trochę inaczej.
Zamknięty rachunek powierniczy umożliwia deweloperowi otrzymanie należności dopiero po zakończeniu budowy i przekazaniu mieszkania lub domu nowemu właścicielowi. Jest to najbezpieczniejsza forma dla kupującego, choć może przysparzać deweloperowi problemów z płynnością. Zamknięty rachunek powierniczy gromadzi co prawda pieniądze, ale deweloper musi ukończyć inwestycję wspierając się innym finansowaniem. Ponadto koszty pozyskania finansowania zwiększą cenę Twojego mieszkania.
Otwarty rachunek powierniczy to bardziej elastyczna forma rozliczenia z deweloperem. Dokonywane przez klienta przelewy mogą być wypłacane przed ukończeniem inwestycji. Otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy daje deweloperowi możliwość płynnego finansowania projektu, dzięki wypłatom w transzach. Zanim jednak otrzyma pieniądze, musi wywiązać się z precyzyjnie określonych warunków zawartych w umowie deweloperskiej i odpowiednio udokumentować zakończenie danego etapu budowy.
Jak ochronić zgromadzone pieniądze przed upadłością dewelopera? Otwarty rachunek powierniczy dla osób fizycznych może być objęty ubezpieczeniem lub gwarancją bankową. W obu przypadkach otrzymasz zwrot pieniędzy, gdy Twój deweloper pobierze środki z konta, ale nie ukończy budowy lub ogłosi upadłość. Rachunek powierniczy otwarty z gwarancją bankową oznacza, że to bank, który go prowadzi będzie zobowiązany wypłacić Ci zgromadzone środki. W przypadku ubezpieczenia wypłatę otrzymasz od firmy ubezpieczeniowej. Rachunek powierniczy otwarty bez gwarancji zapewnia Ci podstawowy poziom ochrony i polecany jest w przypadku dewelopera, do którego masz już duże zaufanie.
Zobacz także: Notarialne przepisanie kredytu na inną osobę – przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Numer rachunku powierniczego dewelopera znajdziesz w swojej umowie deweloperskiej. To obowiązkowy paragraf i jedyny sposób rozliczenia z firmą budującą Twoje mieszkanie. Jak zrobić przelew na rachunek powierniczy? Wystarczy, że zlecisz go tak, jak każdy inny przelew z konta w swoim banku. Pamiętaj, aby wypełnić wszystkie niezbędne pola i precyzyjnie go opisać, wraz z podaniem numeru transzy.
Mieszkaniowy rachunek powierniczy to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań w kwestii rozliczeń z deweloperem. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju (rachunek powierniczy otwarty czy zamknięty) pomoże Ci specjalista Expandera. Podpowie też, jak uzyskać korzystne finansowanie zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i przedstawi Ci oferty sprawdzonych i zaufanych deweloperów.
Zobacz także: Księga wieczysta – czym jest, co warto o niej wiedzieć i dlaczego warto przeanalizować jej treść przed zakupem nieruchomości?
Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności
Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –
Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a