Dom parterowy czy z poddaszem? Przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Jeśli planujesz budowę domu, jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, będzie ta dotycząca jego rodzaju. Dom parterowy czy z poddaszem która opcja okaże się bardziej funkcjonalna, tańsza w budowie i eksploatacji. Sprawdźmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki dom budować: parterowy czy z poddaszem;
  • który dom jest tańszy w budowie: parterowy czy z poddaszem;
  • jakie są najważniejsze wady i zalety każdej z konstrukcji;
  • dom parterowy czy z poddaszem który tańszy w ogrzewaniu.

Dom, w którym już niebawem zamieszka rodzina powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb mieszkańców: zarówno w zakresie funkcjonalnym, jak i ekonomicznym. Dziś porównamy wady i zalety domu parterowego i domu z poddaszem. Sprawdzimy także, która opcja okaże się tańsza w budowie i eksploatacji.

Co jest tańsze: dom parterowy czy z poddaszem?

Analizując koszty domu parterowego i domu z poddaszem warto wciąż pod uwagę nie tylko te związane z budową, ale także koszty użytkowania przestrzeni, zwłaszcza ogrzewania. Co jest droższe? Dom parterowy czy z poddaszem?

Co jest tańsze w budowie dom parterowy czy z poddaszem?

Czy dom parterowy jest tańszy w budowie? Wbrew pozorom wybudowanie domu z poddaszem często bywa tańsze (nawet o około 10%) niż wybudowanie domu parterowego. Niższe koszty wynikają przede wszystkim z innej konstrukcji fundamentów i dachu (w przypadku domu parterowego powierzchnia dachu jest większa, to przekłada się na wyższy koszt więźby i pokrycia). Ostateczna cena zależy jednak oczywiście od rodzaju wykorzystanych materiałów czy użytych do budowy technologii.

Dom parterowy czy z poddaszem — koszty ogrzewania

Koszty domu to nie tylko koszty budowy, ale także eksploatacji, zwłaszcza ogrzewania. To właśnie ono stanowi bowiem z reguły największy wydatek związany z użytkowaniem nieruchomości. Dom z poddaszem czy parterowy — który z nich można ogrzać taniej? Na koszty ogrzewania wpływa nie tylko konstrukcja bryły, ale także materiały i technologie wykorzystane do budowy czy rodzaj ogrzewania. Jeśli oba domy wybudowano zgodnie z tą samą technologią i z takich samych materiałów, koszty ogrzewania będą z reguły niższe przy domu z poddaszem. Dlaczego? Wszystko za sprawą mniejszej powierzchni ścian i dachu, przez które najczęściej ucieka ciepło.

Czytaj także: Budowa domu krok po kroku – etapy, koszty, formalności

Jaki dom lepszy parterowy czy z poddaszem?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Potrzeby i preferencje każdej rodziny są bowiem odmienne. Kluczem do sukcesu jest więc wybór takiej bryły, która odpowie na konkretne oczekiwania mieszkańców. Przed podjęciem decyzji dom z poddaszem użytkowym, czy parterowy warto więc dokładnie przeanalizować potrzeby mieszkańców — nie tylko aktualne, ale także przyszłe oraz zapoznać się z wadami i zaletami każdej z konstrukcji.

Dom parterowy czy z poddaszem: wady i zalety rozwiązań

Dom piętrowy czy parterowy — która opcja okaże się lepszym wyborem? Oto krótkie podsumowanie wad i zalet domu parterowego i domu z poddaszem.

Dom parterowy: wady i zalety

  • nowoczesna, atrakcyjna wizualnie konstrukcja
  • łatwy i szybki proces budowy
  • możliwość swobodnego poruszania się przez osoby starsze i z niepełnosprawnością oraz małe dzieci
  • standardowa wysokość pomieszczeń podnosząca funkcjonalność
  • koszt budowy i ogrzewania może być wyższy niż w przypadku domu z poddaszem użytkowym
  • powierzchnia zabudowy wymaga posiadania sporej działki, najlepiej o proporcjonalnych kształtach

Dom z poddaszem użytkowym: wady i zalety

  • projekty takich domów są z reguły bardziej energooszczędne niż domów parterowych
  • budowa domu z poddaszem często jest tańsza niż budowa domu parterowego o tej samej powierzchni
  • możliwość sytuowania domu na mniejsze działce oraz takiej o nieproporcjonalnych kształtach
  • możliwość przejrzystego podzielenia powierzchni domu na część dzienną i nocną
  • konieczność częstego wchodzenia po schodach, co może być utrudnieniem dla osób starszych i z niepełnosprawnością
  • konieczność umieszczenia w domu schodów, które pochłoną część przestrzeni
  • skosy na poddaszu, które mogą zmniejszyć funkcjonalność przestrzeni i wymusić konieczność zakupu droższych od standardowych mebli na wymiar

Czytaj także: Co sprawdzić przed kupnem działki?

Kredyt hipoteczny na budowę domu — z pomocą eksperta

Dom parterowy czy z poddaszem? Bez względu na to, którą konstrukcję wybierzesz, pieniędzmi z kredytu hipotecznego możesz śmiało sfinansować zakup działki budowlanej i budowę wymarzonego domu. Jeśli chcesz znaleźć bank, który udzieli Ci finansowania na najlepszych warunkach, skorzystaj ze wsparcia eksperta — Expandera. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu eksperta Expandera krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy: począwszy od wyboru banków, w których Twoje szanse na kredyt będą najwyższe, a warunki najlepsze, poprzez skompletowanie potrzebnych dokumentów, aż po wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.

Czytaj także: Dobudówka do domu bez pozwolenia, ile można dobudować?

powiązane porady

Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone — przejrzysty przewodnik dla i...

Jeśli planujesz kupić własne M i masz już na oku wymarzoną nieruchomość, jedną z najważniejszych czynności, jakie będzie musiał wykonać, będzie

Czytaj więcej

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej