Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Drogę do każdego kredytu otwiera nie tylko odpowiednia zdolność kredytowa, ale również historia kredytowa, czyli Twój „finansowy autoportret”, obraz tego, jak solidnie regulujesz swoje zobowiązania. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, warto rozpocząć świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej. Wyjaśniamy, co ma wpływ na historię kredytową i jak zbudować dobrą historię kredytową krok po kroku.
Zasada jest prosta – im lepsza historia kredytowa, tym lepsza zdolność kredytowa, a co za tym idzie – stajesz się wiarygodny w oczach banku. Pierwszym i zarazem najważniejszym sposobem na zbudowanie dobrej historii kredytowej jest terminowe regulowanie zaciągniętych zobowiązań finansowych. Co jeszcze może w tym pomóc? Zapraszamy do lektury.
Historia kredytowa to ogół informacji dotyczących wszystkich Twoich poprzednich i aktualnych zobowiązań finansowych zaciągniętych w różnych bankach. Za jej zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie instytucjom oraz osobom uprawnionym do wglądu odpowiada Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Każdy zaciągnięty kredyt, debet na koncie czy zakup na raty jest kolejną „cegiełką” do budowy wspomnianej historii. Co to oznacza w praktyce? Gdy składasz wniosek o kredyt lub inny typ pożyczki, najpierw Twoja historia kredytowa zostaje dokładnie zweryfikowana przez bank, a uzyskana przez instytucję informacja może zaważyć o decyzji udzielenia Ci kredytu. Pozytywna historia kredytowa podkreśli Twoją wiarygodność i rzetelność płatniczą, tym samym zwiększając szanse na otrzymanie finansowania. Negatywna z kolei…może ją skutecznie ją przekreślić.
Ważne!
Twoja historia kredytowa nie jest sprawdzana tylko raz. Wszystkie dane podlegają weryfikacji przy każdym wnioskowaniu o wybrany produkt finansowy.
Zobacz także: Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe – jak to zrobić?
Jak zbudować historię kredytową? To proste. Historia kredytowa zaczyna się w chwili złożenia pierwszego wniosku kredytowego. Jeśli masz potrzebę wymiany laptopa lub zakupu telewizora, to warto skorzystać z okazji i rozpocząć swoją historię kredytową np. kupując ten sprzęt w systemie ratalnym, a następnie regularnie i terminowo spłacić zobowiązania. Jeśli zaczniesz budować swoją historię kredytową małymi krokami, pokażesz, że jesteś wiarygodnym partnerem dla banku, a to w przyszłości pozwoli Ci swobodnie korzystać z pożyczek i kredytów, także tych większych.
Pamiętaj!
Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze jest mieć historię kredytową, to wiedz, że dzięki niej stajesz się bardziej wiarygodny. Jeśli w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) nie ma o Tobie żadnych informacji, instytucja finansowa nie wie, czy ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą. Jeśli znajdzie się tam wzmianka o tym, że miałeś zobowiązania i spłacałeś je na bieżąco – to dla Ciebie lepiej.
Zobacz także: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem: na czym polega?
Chcesz mieć pewność, że złożony wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie, a przedstawione warunki będą najlepsze z możliwych? Buduj swoją historię kredytową – w sposób zaplanowany, celowy i pozytywny. Przedstawiamy 9 zasad budowania dobrej historii kredytowej:
Ważne! Kredyt hipoteczny a historia kredytowa
Jeśli jesteś młodą osobą, która dopiero weszła na rynek pracy, to warto już od początku budować pozytywną historię kredytową. Dzięki temu łatwiej Ci będzie w przyszłości zaciągnąć większe i dłuższe zobowiązanie – np. kredyt hipoteczny i szybciej staniesz się właścicielem własnego mieszkania!
Jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się przestrzegać powyższych zasad, zapomniałeś o terminie spłaty długu lub wziąłeś kredyt gotówkowy, z którym nie możesz sobie poradzić, to pamiętaj, że zła historia kredytowa nie przekreśla Twojej szansy na kredyt w przyszłości. Poprawa historii kredytowej wymaga jednak czasu i cierpliwości. W takiej sytuacji niezbędne jest podejmowanie systematycznych działań, które będą zmniejszać zadłużenie i poprawiać Twoją wiarygodność finansową. Co zrobić?
Już teraz skorzystaj z pomocy Expandera i dowiedz się więcej o tym, jak poprawić historię kredytową i jak dostać kredyt ze złą historią kredytową. Nic nie tracisz, a zyskasz pewność, że ważne dla Ciebie sprawy są w najlepszych rękach!
Zobacz także: Kupno mieszkania z hipoteką: jak zrealizować transakcję kupna nieruchomości z kredytem hipotecznym?
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni