Jak obliczyć wartość nieruchomości — przejrzysty przewodnik dla sprzedających dom lub mieszkanie

Planujesz sprzedać mieszkanie lub dom? W artykule wyjaśnimy, jak obliczyć wartość nieruchomości, aby nie tylko sprzedawać, lecz sprzedać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak obliczyć wartość domu;
  • jak sprawdzić wartość mieszkania;
  • jak obliczyć wartość mieszkania do darowizny;
  • jak oszacować wartość mieszkania do spadku;
  • jak określić wartość rynkową nieruchomości samodzielnie, przez Internet.

Ustalając ceny nieruchomości na sprzedaż, wiele osób kieruje się przede wszystkim… sentymentem. Przecież cena domu, w którego budowę włożyli całe serce i w którym przez kilkadziesiąt lat mieszkali z rodziną, nie może być niska. Nawet jeśli lata świetności ma już dawno za sobą i wymaga gruntownego odświeżenia.

Wartość nieruchomości — od czego zależy?

Wartość mieszkania i domu zależy od wielu elementów, z których najważniejsze to:

  • lokalizacja;
  • powierzchnia (w przypadku domów, także powierzchnia działki);
  • rok budowy budynku,
  • rozkład pomieszczeń,
  • stan techniczny nieruchomości,
  • otoczenie nieruchomości,
  • liczba pięter (dom) lub kondygnacja mieszkania,
  • wysokość czynszu i opłat administracyjnych,
  • stan prawny nieruchomości,
  • wyposażenie,
  • dodatkowe udogodnienia (np. hala garażowa i plac zabaw dla dzieci w budynkach wielorodzinnych czy garaż w budynkach jednorodzinnych).

Jak oszacować wartość nieruchomości?

Oto kilka sposobów na skuteczne oszacowanie wartości rynkowej mieszkania i domu.

  1. Poproś o wsparcie doświadczonego agenta nieruchomości

Doświadczony agent nieruchomości dysponuje wiedzą nie tylko na temat cen ofertowych, ale także transakcyjnych, czyli cen, które realnie zapłacili klienci kupujący nieruchomość. Jego wskazówki będą więc nieocenionym wsparciem i pomogą sprawnie sprzedać, a nie tylko sprzedawać nieruchomość.

  1. Skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy majątkowego

Skutecznym sposobem na oszacowanie wartości nieruchomości jest także skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który — po obejrzeniu mieszkania i analizie dokumentów — określi jej wartość i sporządzi pisemną opinię. Wycena stworzona przez rzeczoznawcę majątkowego przyda się zwłaszcza przy ustalaniu wartości nieruchomości przy dziale spadku, ustalaniu wartości nieruchomości przy podziale majątku i ustalaniu wartości rynkowej mieszkania dla urzędu skarbowego.

  1. Wyceń nieruchomość online, korzystając z internetowych narzędzi

Jak obliczyć wartość nieruchomości — samodzielnie, w 100% online? Jeśli wpiszesz w oknie internetowej wyszukiwarki hasło „wycena nieruchomości online”, w wynikach wyszukiwania pojawi się ogrom stron, oferujących bezpłatne narzędzia do wyceny wartości mieszkania. Czy warto z nich korzystać? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś z nich skorzystał. Jednak wyceniając nieruchomość, nie warto opierać się wyłącznie na wygenerowanych przez nie wynikach. Bez zobaczenia domu, jego lokalizacji i otoczenia „na żywo” trudno bowiem dokonać realnych szacunków.

Zobacz także: Flipping mieszkań – przejrzysty przewodnik dla przyszłych inwestorów

Czy wartość domu z lat 70. będzie niższa niż wartość domu z lat 90.?

Niekoniecznie. Na wartość rynkową nieruchomości składa się bowiem zdecydowanie więcej elementów niż tylko rok budowy. Wycena wartości nieruchomości powinna uwzględniać je wszystkie.

Jak oszacować wartość domu do darowizny?

Najlepszym sposobem na oszacowanie wartości domu do darowizny jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego.

Jak oszacować wartość nieruchomości do spadku, jak obliczyć wartość nieruchomości do zachowku?

Podobnie jak w przypadku szacunków na potrzeby darowizny, także w przypadku spadku i zachowku warto powierzyć kwestie wyceny kompetentnemu rzeczoznawcy.

Co obniża wartość mieszkania?

Wartość mieszkania obniżają m.in.:

  • nieuregulowany stan prawny,
  • mało atrakcyjny rozkład pomieszczeń,
  • kiepski stan techniczny,
  • mało atrakcyjne otoczenie, np. zlokalizowane blisko nieruchomości tory kolejowe, oczyszczalnia ścieków czy ruchliwa ulica.

Jak podnieść wartość mieszkania?

Chcesz podnieść wartość mieszkania?

  1. Przed wystawieniem oferty sprzedażowej odśwież wnętrze (np. pomaluj ściany), wymień instalacje, usuń ewentualne mankamenty i napraw usterki (np. cieknący kran w łazience).
  2. Zanim zrobisz zdjęcia, wysprzątaj mieszkanie „na błysk”.
  3. Upewnij się, że wszystkie zapisy w księdze wieczystej zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli tak nie jest, dopełnij niezbędnych formalności, aby uregulować stan prawny.
  4. Jeśli masz zaległości płatnicze względem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, opłać je.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu — z pomocą eksperta

Chcesz kupić mieszkanie lub dom i sfinansować transakcję kredytem hipotecznym? Samodzielnie wnioskowanie o dodatkowe środki niesie za sobą ryzyko podwyższonych kosztów, utrudnionego procesu obsługi finansowania i negatywnej decyzji kredytowej. Jeśli chcesz przejść przez cały proces bezstresowo, mając u boku najlepsze wsparcie, skorzystaj z usług eksperta — Expandera. Specjalista Expandera podpowie Ci, jak kompleksowo zaplanować cały proces, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku. Pomoże wybrać kredytodawców, którzy zaproponują korzystne warunki finansowania, skompletować dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy. Ze względu na fakt, że wynagradza go kredytujący bank, jego wsparcie będzie dla Ciebie zupełnie darmowe.

Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczenie

powiązane porady