Kredyt hipoteczny a wojna: przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Wybuch wojny w Ukrainie wzbudził w wielu Polakach ogrom strachu. Także z powodu czarnych wizji rozprzestrzenienia się konfliktu zbrojnego na terytorium naszego kraju. Dziś omówimy zagadnienia spłaty kredytu hipotecznego w czasie wojny. Sprawdzimy, czy podczas wojny trzeba spłacać kredyt. Podpowiemy także, co w przypadku zniszczenia nieruchomości na skutek działań zbrojnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy trzeba spłacać kredyt w czasie wojny;
  • kredyt mieszkaniowy a wojna — czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zniszczoną nieruchomość;
  • czy trzeba spłacać kredyt na mieszkanie zniszczone podczas wojny.

Toczące się za wschodnią granicą działania zbrojne wciąż wzbudzają w Polakach ogrom emocji i obaw. Wiele z nich dotyczy zwłaszcza możliwości rozprzestrzenienia się konfliktu na terytorium Polski oraz towarzyszących temu konsekwencji. Choć w tym momencie nic nie wskazuje, aby taki scenariusz miał się ziścić, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej interesującemu wiele osób zagadnieniu kredytu hipotecznego w czasie wojny. Czy kredyt w przypadku wojny trzeba normalnie spłacać?

Kredyt hipoteczny a wojna: czy trzeba spłacać raty podczas wojny?

Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie kredytobiorcy i potencjalni kredytobiorcy jest, czy w czasie wojny trzeba spłacać kredyt hipoteczny. Teoretycznie, w czasie wojny wszystkie umowy kredytowe pozostają w mocy, a kredytobiorcy mają obowiązek spłaty kredytu podczas wojny na dotychczasowych warunkach, zgodnie z pierwotnym harmonogramem spłat.

Jeśli jednak przyjrzymy się rozwiązaniom, jakie miały miejsce w Ukrainie, okazuje się, że praktyka może wyglądać nieco inaczej. Tuż po wybuchu wojny, 25 lutego 2022 roku centralny bank Ukrainy zarekomendował, by ukraińskie banki nie traktowały zaległości kredytowych jako zaległości, jeśli problemy z ich spłatą wynikają z rosyjskiej agresji.

Obecnie ukraińskie banki zawieszają więc raty, zmieniają warunki kredytowania i wydłużają okres spłaty zobowiązań. Niespłacanych rat nie traktują także jako zaległości. Można więc bardzo wstępnie przypuszczać, że gdyby — czysto hipotetycznie — także w Polsce wybuch konflikt zbrojny — kredyty w czasie wojny traktowane byłyby przez rodzime banki podobnie. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by w obliczu ludzkich tragedii instytucje finansowe prowadziły działania windykacyjne, a komornicy obciążali konta czy blokowali wynagrodzenia.

Kredyt hipoteczny a zniszczenia wojenne

Czy w czasie wojny trzeba spłacać kredyty, jeśli nieruchomości zostały zniszczone lub ucierpiały w wyniku działań zbrojnych? Niezbędnym „dodatkiem” do umowy kredytowej jest ubezpieczenie mieszkania od różnego rodzaju zdarzeń losowych, np. pożaru czy zalania. Co jednak ważne takiego rodzaju ubezpieczenie nie chroni portfela kredytobiorcy przed zniszczeniami powstałymi na skutek działań zbrojnych. W przypadku wojny ubezpieczyciel nie wypłaciłby więc odszkodowania. Czy podczas wojny spłacasz kredyt hipoteczny, nawet jeśli nieruchomość została zniszczona? Podobnie jak w przypadku standardowej spłaty rat — teoretycznie tak. Można jednak założyć, że gdyby faktycznie tak się stało, kredytobiorcy mogliby liczyć na wsparcie rządzących w postaci ulg czy częściowego umorzenia hipotek.

Czytaj także: Rządowy program „Pierwsze Klucze”: Co warto wiedzieć?

Kredyt a wojna: co jeszcze warto wiedzieć?

Wojna a kredyt hipoteczny — co jeszcze warto wiedzieć o spłacie hipoteki w czasie konfliktu zbrojnego?

  • W przypadku śmierci kredytobiorcy umowa kredytowa nie ulega umorzeniu. Dług przechodzi natomiast na spadkobierców zmarłego. Jeśli umowę zawarły dwie osoby, obowiązek spłaty spoczywa na drugim kredytobiorcy.
  • Nie wszyscy wiedzą, że w ramach indywidualnych ustaleń z bankiem można starać się o dodanie do umowy kredytowej zapisu, zapewniającego zawieszenie spłaty rat na określony okres, w przypadku wybuchu wojny.
  • Warto także pamiętać, że przepisy prawa nakładają na banki obowiązek umożliwienia kredytobiorcy restrukturyzacji kredytu, w sytuacji, gdy jest to uzasadnione pogorszeniem się jego sytuacji finansowej. A wybuch wojny z pewnością do takich należy.

Kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach — tylko z pomocą eksperta

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny z dostosowaną do swoich potrzeb polisą ubezpieczeniową, która w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń nie zawiedzie? Skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Wbrew pozorom specjalista pomoże Ci nie tylko w wyborze banku, który zaoferuje Ci najlepsze warunki finansowania, wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Dzięki praktycznemu doświadczeniu pomoże także w wyborze polisy ubezpieczeniowej, która skutecznie zabezpieczy Ciebie i Twoich bliskich, chroniąc przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.

Czytaj także: Kim jest poręczyciel kredytu?

powiązane porady