Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, wybierając kredyt hipoteczny, będzie ta dotycząca rodzaju oprocentowania. W artykule wyjaśnimy, na czym polega kredyt z oprocentowaniem stałym i czym różni się od tego z oprocentowaniem zmiennym. Podpowiemy również, w jakich okolicznościach warto po niego sięgnąć.
Zgodnie z zapisami nowelizacji Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego od lipca 2021 r. banki komercyjne powinny oferować klientom kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Czym są w praktyce takie produkty, jak działają i w jakich okolicznościach warto po nie sięgnąć?
Abyś mógł lepiej zrozumieć specyfikę kredytów z oprocentowaniem stałym, rozpoczniemy od krótkiego wstępu – omówienia struktury oprocentowania wszystkich kredytów hipotecznych. Składają się na nie dwa elementy:
Choć określenie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem może sugerować, że przez cały okres kredytowania oprocentowanie, a więc także kwota raty pozostają niezmienne – to tylko pozory. Rata kredytu pozostaje bowiem niezmienna jedynie przez wskazany w umowie kredytu okres (zazwyczaj jest to 5 lat, w niektórych bankach 7, a nawet 10 lat). W zależności od zapisów dokumentu, po upływie tego okresu konstrukcja oprocentowania zamieni się na zmienną lub pozostanie na stałym poziomie przez kolejny kilkuletni okres.
To, czy kredyt z oprocentowaniem stałym okaże się dobrym wyborem, zależy od kilku czynników. Oto najważniejsze:
Czytaj także: Ile kosztuje budowa garażu?
Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli:
Na skutek dotychczasowych i planowanych podwyżek stóp procentowych, wielu kredytobiorców rozważa zmianę oprocentowania ze zmiennego, na stałe. Czy taki ruch jest możliwy?
Zgodnie z ustanowiona dla banków rekomendacją, powinny one informować klientów o przysługującym im prawie do konwersji kredytu zmiennoodsetkowego na kredyt o stałym lub okresowo stałym oprocentowaniu, jak również niestosowanie jakichkolwiek barier przy takiej konwersji. Zmiana stóp procentowych ze zmiennej na stałą jest więc możliwa. Nie zawsze okaże się jednak opłacalna.
Jeśli zdecydujesz się na zmianę, będziesz musiał poprosić kredytodawcę o przestawienie oferty kredytu z oprocentowaniem stałym. Ze względu na fakt, że stałe oprocentowanie jest z reguły wyższe od zmiennego, bank może ponownie zweryfikować Twoją zdolność kredytową i zabezpieczenie kredytu. Rata finansowania może (ale wcale nie musi) okazać się więc wyższa niż pierwotnie. Jeśli zaproponowane przez bank warunki okażą się dla Ciebie korzystne, niezbędne będzie podpisanie aneksu do umowy kredytowej. Jeśli nie – możesz pozostać przy ratach zmiennych lub rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku.
Znalezienie banku, który udzieli najlepszego kredytu z oprocentowaniem stałym, nie jest łatwe. Ten jedyny winien bowiem precyzyjnie odpowiadać na potrzeby kredytobiorcy, zapewniać oczekiwaną zdolność kredytową, nie obciążając przy tym domowego budżetu.
Choć wielu kredytodawców udostępnia podstawowe informacje o kredytach na swoich stronach internetowych, to łatwo się w nich pogubić. Sięgnięcie po przypadkowy produkt może skutkować więc nie tylko podwyższonymi kosztami, ale także frustracją i rozczarowaniem. Aby uniknąć takiego scenariusza, sięgnij po wsparcie eksperta – Expandera. Korzystając z jego pomocy, otrzymasz kompleksowe wsparcie na każdym etapie procedury kredytowej. W dodatku pomoc Eksperta jest dla Ciebie zupełnie za darmo. Specjalista porówna dla Ciebie parametry kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową oferowanych przez różne banki. Następnie wybierze te, które najlepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Pomoże także dopełnić formalności, skompletować dokumenty, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.
Czytaj także: Jaka jest różnica między Doradcą Finansowym a Ekspertem Finansowym? Dlaczego warto korzystać z ich usług?
Czy wiesz, że...
w ramach programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego kwota kredytu będzie mogła pokryć całą cenę zakupu mieszkania, a również zakupu lub budowy domu?
Poznaj więcej szczegółów i sprawdź z ekspertem czy się zakwalifikujesz.
Umów konsultację
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni