Kredyt studencki — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których kształcenie wyższe jest darmowe. Koszty utrzymania studenta poza rodzinnym miastem mogą być jednak bardzo wysokie. W artykule wyjaśnimy, czym jest kredyt studencki, kto może po niego sięgnąć i jakie wydatki można nim sfinansować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kredyt studencki ile wynosi;
  • kto może dostać pożyczkę dla studentów;
  • Ile wynosi oprocentowanie preferencyjnego kredytu studenckiego;
  • na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu studenckiego.

Nie wszyscy rodzice mogą pozwolić sobie na to, aby utrzymać studiujące w innym mieście dziecko. Wynajęcie pokoju, wyżywienie, koszt pomocy naukowych i komunikacji to co najmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli młody człowiek studiuje na kierunku, który wymaga od niego dużej inwestycji czasu, samodzielne dorobienie choćby „kilku groszy” często jest zwyczajnie niemożliwe. Skutecznym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków na edukację może być kredyt dla studenta, np. kredyt na studia medyczne.

Kredyt studencki: co to jest?

Kredyty studenckie to forma wsparcia młodych ludzi. Pożyczka studencka umożliwia pożyczenie pieniędzy na edukację na bardzo preferencyjnych warunkach. Maksymalny okres spłaty jest równy dwukrotności okresu umowy kredytowej lat, a rozpoczęcie spłacania rat zaczyna się 2 lata od zakończenia szkoły. Wniosek o pożyczkę studencką można złożyć w dowolnym momencie edukacji, a na jego rozpatrzenie bank ma 30 dni.

Najlepsi studenci oraz osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na umorzenie spłaty kredytu studenckiego.

Czytaj także: Wydatki związane z wychowaniem dzieci

Kredyt studencki: warunki

Po pożyczkę dla studentów może sięgnąć student studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych, a także doktorant. Pożyczka dla studentów nie będzie jednak dostępna dla wszystkich młodych ludzi. Oto warunki jej przyznania:

  • status studenta dowolnych studiów: pierwszego i drugiego stopnia i nieukończony przed rozpoczęciem studiów 30 rok życia;
  • status doktoranta i nieukończony 35 rok życia,
  • posiadanie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej,
  • przedstawienie poręczenie spłaty kredytu – w postaci poręczenia osoby fizycznej, np. rodziców albo poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego;
  • Dochód na członka rodziny nie przekracza 4000 zł.

Ile wynosi kredyt studencki?

Bank wypłaca pożyczkę na studia w miesięcznych transzach przez 10 miesięcy w roku (poza sierpniem i wrześniem) przez maksymalnie 6 lat studiów dziennych i 4 lata studiów wieczorowych. Student może więc otrzymać maksymalnie 60 transz, doktorant — 40.

W roku akademickim 2024/2025 uczniowie mogą wnioskować o transzę w wysokości: 400, 600, 800 lub 1000 zł miesięcznie. W każdym momencie może także złożyć wniosek o zmianę wysokości transzy.

Kredyt studencki: oprocentowanie

Ile wynosi oprocentowanie pożyczki dla studenta? Preferencyjny kredyt studencki jest oprocentowany zdecydowanie niżej niż dostępne na rynku kredyty gotówkowe. Zmienna stopa oprocentowania kredytu na studia lekarskie i inne wynosi 1,2 stopy redyskontowej weksli NBP powiększonej o marżę banku. Maksymalna marża banku to 2 punkty procentowe.

Co jednak ważne — w czasie studiów i w okresie 2-letniej karencji całość odsetek pokrywa Fundusz Kredytów Studenckich. Po okresie karencji kredytobiorca spłaca połowę odsetek. Kolejną połowę dotuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt studencki na mieszkanie i nie tylko

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu studenckiego na studia medyczne lub na każdy inny kierunek? Student może przeznaczyć środki z kredytu na dowolny cel. Może być to wynajem mieszkania, kupno pomocy naukowych, codzienne utrzymanie, ale także na… oszczędności, np. w celu zgromadzenia wymaganego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego wkładu własnego.

Pożyczka dla studenta bez dochodów: czy jest możliwa?

Tak. Kredyt dla studentów medycyny i innych kierunków jest dostępny także dla osób, które nie osiągają dochodów. Warunkiem udzielenia finansowania jest jednak konieczność poręczenia. Mogą dokonać go rodzice ucznia, a jeśli ich finansowe możliwości na to nie pozwalają, także Bank BGK.

Kredyt dla studenta: tylko z pomocą eksperta

Kredyty studenckie są dostępne wyłącznie w nielicznych bankach. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu tego, który najlepiej spełni Twoje potrzeby oraz w spełnieniu niezbędnych formalności, skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjaliści Expandera doskonale znają aktualne wymagania banków. Z powodzeniem wskażą także ten, który udzieli finansowania na najlepszych warunkach i wyda decyzję w najkrótszym czasie. Pamiętaj, że eksperta Expandera wynagradza kredytodawca. Jego usługi będą więc dla Ciebie zupełnie darmowe.

Czytaj także: Do jakiego wieku kredyt hipoteczny 

powiązane porady