Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania?
Są pewne sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania. I będzie miało ku temu pełne prawo, bo po prostu nie
OC dla młodego kierowcy — przejrzysty przewodnik dla właścicieli aut
Komunikacyjne OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni portfele kierowców przed konsekwencjami spowodowanych przez nich zdarzeń drogowych. W artykule wyjaśnimy, jak w praktyce działa taka polisa. Podpowiemy także, dlaczego młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie więcej niż doświadczeni uczestnicy ruchu drogowego i jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Komunikacyjne OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które muszą wykupić wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Bez względu na to, czy korzystają z nich na co dzień, jedynie od czasu do czasu, czy nie używają ich wcale. Polisa ochroni Twój portfel przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez Ciebie kolizji, stłuczek czy wypadków.
Jeśli spowodujesz zdarzenie drogowe, to ubezpieczyciel (a nie Ty) sfinansuje koszty naprawy auta poszkodowanych i pokryje inne ewentualne koszty (np. koszt wypożyczenia auta zastępczego czy ewentualne odszkodowanie).
Szczegóły związane z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych regulują zapisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?
Czytaj także: Leasing czy kredyt – przejrzysty przewodnik dla planujących zmianę auta
Co do zasady — najwięcej za polisę płacą właśnie młodzi kierowcy. Dlaczego? Jak pokazują statystyki, to właśnie oni mają największe skłonności do brawurowej jazdy. Często brakuje im także doświadczenia za kółkiem. Z tego powodu ryzyko spowodowania przez nich kolizji jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku doświadczonego dojrzałego uczestnika ruchu drogowego.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych definiuje młodego kierowcę jako osobę od 18 do 26 r.ż. posiadającego prawo jazdy krócej niż 2 lata.
Zakres ubezpieczenia OC reguluje prawo — jest on identyczny dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. U poszczególnych ubezpieczycieli ceny polis dla tego samego kierowcy mogą różnić się jednak nawet o kilkaset złotych rocznie. Każdy ubezpieczyciel ocenia bowiem własne ryzyko w indywidualny sposób i w taki także dokonuje kalkulacji składki. Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
Tanie OC dla młodego kierowcy — jak je znaleźć? Najlepszym sposobem na znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC dla młodych kierowców (opcjonalnie najtańszego pakietu OC i AC dla młodych kierowców) jest porównanie dostępnych na rynku opcji (np. przy pomocy internetowej porównywarki lub z pomocą eksperta ubezpieczeniowego) i wybór tej, która okaże się najkorzystniejsza dla portfela. Pamiętaj, że cena OC nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony. Bez względu na to, czy wybierzesz ubezpieczenie za 1000, czy za 2000 zł, będziesz chroniony w ten sam sposób.
Rada: jeśli wraz z OC chcesz kupić także AC, zwróć uwagę nie tylko na cenę pakietu, ale także na jego zakres. W przeciwieństwie do OC zakres AC nie jest identyczny we wszystkich towarzystwach, a cena polisy zależy od tego, jak szeroką ochronę ubezpieczeniową wybierzesz.
Na cenę OC wpływa nie tylko wiek kierowcy, ale także inne parametry: długość posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczeniowa, oraz parametry auta: marka, model, pojemność silnika, rok produkcji etc. Jak pokazują statystyki, średnia cena ubezpieczenia OC dla osoby w wieku 25 lat wynosiła w sierpniu 2024 r. około 1380 zł.
Analizując ceny OC dla młodych kierowców, warto wspomnieć także o cenach OC dla nowych kierowców. Jeśli zrobiłeś prawo jazdy i wsiadłeś za kółko w wieku 35 lat, w oczach towarzystw ubezpieczeniowych nie będziesz już młodym kierowcą. Będziesz jednak nowym, niedoświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego. Zawarcie z Tobą umowy będzie wiązać się dla ubezpieczyciela z podwyższonym ryzykiem. Z tego powodu cena obowiązkowej polisy OC także może być nieco podwyższona.
Ze względu na fakt, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia jest taki sam we wszystkich towarzystwach, za OC zdecydowanie nie warto przepłacać. Aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie, powierz znalezienie najtańszej polisy ekspertowi — Expanderowi. Expander współpracuje z najlepszymi na rynku towarzystwami ubezpieczeniowymi, także tymi, którzy przychylnym okiem patrzą na młodych klientów, oferując im konkurencyjne ceny. Wszystko, co musisz zrobić, aby kupić najtańsze OC to wejść na naszą stronę i podążać za dalszymi instrukcjami. Nie trać czasu na samodzielnie wyszukanie taniego OC. Oddaj swoje finanse w ręce eksperta i ciesz się pewnymi oszczędnościami.
Czytaj także: Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania?
Są pewne sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania. I będzie miało ku temu pełne prawo, bo po prostu nie
Zawierając polisę ubezpieczeniową chcemy, aby jak najlepiej chroniła nas, naszych najbliższych, czy nasz majątek. Może być z tym problem, jeśli nie
Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna oznaczają górną granicę kwoty, do której odpowiedzialny jest ubezpieczyciel. Jednak, mimo tego generalnego