Rada nadzorcza PKO BP zajmie się nową strategią
Rada nadzorcza PKO BP zajmie się 20 kwietnia nową strategią – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy banku Marek Kłuciński. Jest to jedyny punkt w porządku obrad, punktu dotyczącego zmian personalnych nie ma – dodał.
Na 26 kwietnia zostało zwołane walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP. Rada nadzorcza ma wówczas przedstawić informacje o zakończonym konkursie na stanowisko prezesa i wiceprezesów. Zarząd banku przedstawi też informację o przyjętej strategii.
Jeszcze w drugiej połowie marca przewodniczący rady nadzorczej banku Marek Głuchowski mówił dziennikarzom, że nazwisko nowego prezesa PKO BP będzie podane na przełomie marca i kwietnia. Jednak podczas ostatniego posiedzenia rady – 2 kwietnia – rada nie wybrała prezesa, zmieniła jedynie osobę pełniącą obowiązki prezesa: do 10 kwietnia funkcję tę pełnił Głuchowski, a od 11 kwietnia obowiązki przejął Rafał Juszczak. Pod koniec marca rada nadzorcza rozmawiała z pięcioma kandydatami na prezesa banku oraz z dwudziestoma – na stanowiska wiceprezesów. Rada ma wybrać prezesa i dwóch wiceprezesów. „Cały czas trwa konkurs ogłoszony przez radę nadzorczą pod koniec lutego” – dodał Kłuciński.
PKO BP nie ma prezesa od czerwca ub.r., kiedy ze stanowiska – po czterech latach pełnienia funkcji – ustąpił Andrzej Podsiadło. Ogłoszony wówczas konkurs na szefa banku nie został rozstrzygnięty, gdyż wyłoniony kandydat zrezygnował. Drugi konkurs, w którym startował m.in. b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, zakończył się wyborem dwóch wiceprezesów, natomiast prezesa nie wybrano.
Obecnie prasa wymienia jako dwoje najpoważniejszych kandydatów na szefa PKO BP: posłankę PO Marię Pasło-Wiśniewską (b. prezes banku Pekao SA) i wiceprezesa Boston Consulting Group Andrzeja Klesyka. Klesyk wygrał już pierwszy konkurs na prezesa PKO BP, ale zrezygnował z objęcia funkcji.
Głuchowski mówił kilkakrotnie dziennikarzom, że jednym z największych problemów w wyborze prezesa PKO BP jest możliwe do zaoferowania wynagrodzenie. Ponieważ największym akcjonariuszem PKO BP jest Skarb Państwa, który ma 51,5 proc. akcji banku, wynagrodzenie prezesa banku jest ograniczone ustawą kominową (może wynosić ok. 15 tys. zł).
26 kwietnia akcjonariusze mają ustalić zasady wynagradzania prezesa PKO BP.
PAP, Onet.pl