Ranking ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

Ostatnie 3 miesiące roku to, po raz kolejny, świetny czas dla osób inwestujących swoje środki na rynku akcji. Stąd dość często widziana ostatnio zależność – im więcej akcji w portfelach UFK tym wyższe ich stopy zwrotu.

Nie dziwi dominacja funduszy lokujących środki na krajowym rynku akcji w sytuacji, gdy główny giełdowy indeks rośnie o +5,32%. Nieco lepiej wypadły inwestycje w segmencie największych i najbardziej płynnych spółek, gdzie WIG20 wzrósł o +5,4%. Najlepiej prezentowała się koniunktura wśród giełdowych średniaków, których indeks, MIDWIG, zyskał w ostatnim kwartale 16%. Ów świetny rezultat średnich spółek wynika z lepszego grudnia oraz z zysków, jakie udało się wypracować w październiku (WIG i WIG20 straciły wówczas po kilka procent). W samym grudniu MIDWIG zyskał 8,3% i był to najlepszy jednomiesięczny wynik od marca 2004 roku.

W czwartym kwartale nieco gorzej prezentowała się koniunktura na krajowym rynku skarbowych papierów dłużnych, gdzie IROS (Indeks Rynku Obligacji Skarbowych) wzrósł o zaledwie +0,18%). W drugiej połowie października, w tym segmencie rynku kapitałowego, zagościły spadki, które trwały do pierwszych dni listopada. W apogeum zniżki podstawowy indeks dla obligacji tracił na wartości -1,6%. Na szczęście do końca roku, udało się zniwelować owe straty i rynek obligacji skarbowych zakończył grudzień nieco powyżej poziomów z końca września. Inwestycja na 3 miesiące w bon skarbowy, odpowiadająca najbardziej płynnej części portfela ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, mogła przynieść w czwartym kwartale nieco ponad 1%.

Wyniki funduszy

Liderem grudnia, podobnie jak całego roku, zostały fundusze akcyjne. Najlepszy z nich – Gerling DWS Akcji UFK przyniósł w ostatnim miesiącu zysk na poziomie +7,7%. Kolejny to zarządzany przez specjalistów z Credit Suisse Asset Management fundusz Winterthur Polskich Akcji UFK, którego jednostka wzrosła o +7,3%. Średni wynik w grupie funduszy akcyjnych to +4,7%, czyli nieco więcej niż wzrost indeksu IRFU-akp, stanowiącego nasz benchmark dla tej grupy (75% indeks WIG i 25% IRP – indeks rynku pieniężnego). Zmniejszeniu uległ spread pomiędzy najlepszym i najgorszym wynikiem w grupie, który w grudniu wyniósł 5,7 pkt. procentowego. W poprzednich miesiącach bywało, że ta różnica wynosiła 12 pkt procentowych.

Grudzień nie należał do dobrych miesięcy dla posiadaczy jednostek funduszy zaangażowanych na zagranicznych rynkach akcji. Z jednym wszakże wyjątkiem – fundusz Nordea Dalekowschodnich Akcji Plus UFK, inwestujący na najbardziej wzrostowym z rozwiniętych rynków świata (indeks Nikkei 225 zyskał w 2005 w roku więcej niż WIG), przyniósł +5,2% zysku. W pozostałych przypadkach mieliśmy do czynienia z rozwarstwieniem na dodatnie stopy zwrotu funduszy inwestujących na europejskich rynkach akcji i spadki jednostek funduszy zaangażowanych na rynkach USA. W pierwszym przypadku nieznaczne umocnienie złotego względem EUR zostało skompensowane zyskami z wzrostu cen akcji – DJ Euro Stoxx 50 zyskał na wartości +3,8%. W tym drugim przypadku nieznaczne spadki cen akcji pokryły się, z niekorzystnym dla zagranicznych inwestycji, umocnieniem się złotego wobec USD.

Średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących na rynku obligacji wyniosła w grudniu +0,76% i wszystkie UFK zakończyły miesiąc nad kreską. Najlepiej poradzili sobie zarządzający funduszem Cardif Bezpieczny UFK, którego jednostka zyskała +2,9%. Kolejne w zestawieniu, Amlico Stabilny UFK i Finlife Obligacji, przyniosły znacznie niższe zyski – odpowiednio +1,66% i + 1,48%. Spośród 48 funduszy polskich papierów dłużnych (PDP), jedynie zarządzającym siedmioma z nich udało się pokonać benchmark oparty na średniej, ważonej wielkością emisji, rentowności obligacji skarbowych (indeks IROS), który zyskał w grudniu +1,27%.

Na rynku pieniężnym królowały unit-linked, które zajęły pierwsze 8 miejsc. Najlepszy wynik uzyskały UFK oparte na funduszu inwestycyjnym UniKorona Rynek Pieniężny (+0,42%) i ING Gotówkowy (+0,4%). Średni wynik w grupie wyniósł +0,32% i był nieznacznie niższy od wzrostu wartości benchmarku opartego o stawkę WIBID 1M, który zyskał +0,36%. Bardzo zbliżone wyniki uzyskały fundusze gwarantowane, które średnio zarobiły +0,33%. Nnajlepszy z nich, CU Gwarantowany UFK, wypracował zysk na poziomie lidera z grupy funduszy pieniężnych i gotówkowych (+0,42%).

Grudzień to również ósmy w minionym roku okres dobrej koniunktury dla funduszy hybrydowych – mieszanych i stabilnego wzrostu, inwestujących pozyskane aktywa jednocześnie w akcje i obligacje. Średni wynik wśród funduszy mieszanych (grupa MIP) wyniósł +3,08%, co niemal odpowiadało stopie zwrotu naszego benchmarku IRFU-mip (+3,1%). Tym razem najlepszy wynik, +5,5% należał do funduszu Allianz Dynamiczny UFK.

Tylko nieznacznie ustępował mu Finlife Aktywny UFK, którego jednostka zyskała na wartości +5,3%. Nieco gorsze rezultaty obserwowaliśmy wśród funduszy stabilnego wzrostu, co oczywiście wynika z mniejszego udziału akcji w ich aktywach. Przeciętny wynik w grupie SWP to +2,21% wobec wzrostu benchmarku o +2,0%. Liderem grupy został fundusz Gerling Wzrostu i Dochodu UFK, który jako jedyny dał zarobić więcej niż 4%. W pozostałych przypadkach zyski były niższe od tej granicy, a w przypadku outsiderów były znacznie poniżej wzrostu indeksu obligacji – tak, jakby w ich portfelach w ogóle nie było akcji.

W przypadku zagranicznych funduszy mieszanych (grupa MIZ) odnotowaliśmy dwa przypadki ujemnej stopy zwrotu. Co ciekawe, oba dotyczyły produktów jednego z towarzystw, a głębokość start była bardzo zbliżona mimo, iż jeden z nich inwestuje w papiery denominowane w EUR a drugi – w USD. Średni wynik funduszy z grupy MIZ w grudniu to +0,54%, a najlepiej w tym miesiącu wypadły dokonania funduszu Sampo Międzynarodowy Zrównoważony UFK (+2,48%).

Tomasz Publicewicz