Rezolucja w sprawie prac KNB przyjęta

Sejm przyjął rekomendowaną przez komisje finansów i skarbu ujednoliconą wersję rezolucji w sprawie prac Komisji Nadzoru Bankowego. Wersja powstała na podstawie dwóch projektów autorstwa LPR i PiS. Za jej przyjęciem głosowało 242 posłów, przeciw 163.

W rezolucji napisano, że „Sejm z głębokim niepokojem” podchodzi do wydarzeń, które miały miejsce 8 marca 2006 r., a w szczególności „do bezpodstawnego wyłączenia podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Cezarego Mecha i niedopuszczenia do udziału w charakterze strony ministra skarbu państwa”.

W projekcie czytamy, że oznacza to ingerencję prezesa NBP Leszka Balcerowicza, jako przewodniczącego KNB, w uprawnienia Rady Ministrów.

„Sejm apeluje do KNB o dotrzymanie najwyższej staranności przy podjęciu decyzji w przedmiocie zgody na wykonywanie praw i głosów z akcji BPH przez UniCredito Italiano” – czytamy w projekcie.

LPR w swoim projekcie proponowała, aby Sejm wezwał Komisję Nadzoru Bankowego „do przestrzegania prawa i respektowania interesu Rzeczypospolitej Polskiej”. To zdanie z projektu znalazło się w rekomendowanym przez połączone komisje sprawozdaniu.

Przed głosowaniem odbyła się dyskusja. Sprawozdawca komisji Marek Suski (PiS) rekomendował Sejmowi przyjęcie rezolucji, w której projekt PiS uzupełniono zapisami z projektu rezolucji przygotowanej przez LPR.

Przemawiający po nim poseł PiS Adam Hofman zaatakował m.in. wczorajsze przemówienie Donalda Tuska, które nazwał wystąpieniem walki. – Czy pan panie Tusk widział ludzi, którzy stali pod bankami, w trosce o swoje depozyty? Bo ja nie widziałem – mówił.

– To nie PiS jest winien zamieszania, tylko decyzja Balcerowicza o wykluczeniu Cezarego Mecha z Komisji Nadzoru Bankowego – mówił Hofman. – A bębenek w tej sprawie podbija PO.

O powściągnięcie emocji apelował Roman Giertych z LPR. – Niepokoi mnie poziom emocji w tej debacie – mówił. – Dwa główne kluby zachowują się jak rozbite małżeństwo, które się z sobą kłóci i stąd te emocje. Apelujemy o uspokojenie.

Komisji śledczej dziś nie będzie?

Sejm najprawdopodobniej nie będzie dziś głosował nad powołaniem komisji śledczej do zbadania sektora bankowego. Nad projektami uchwał o komisji śledczej pracuje teraz sejmowa komisja ustawodawcza. Na przygotowanie koniecznego sprawozdania wyznaczyła sobie jednak czas do wtorku.

PAP, jg, Gazeta.pl