Samoobsługa w domowym zaciszu mile widziana
Banki uatrakcyjniają swoją ofertę przy wykorzystaniu elektronicznych kanałów dostępu do kont osobistych. Pozwalają one wykonywać transakcje płatnicze przez 24 godziny na dobę, bez konieczności odwiedzania oddziału banku. Zakres usług dostępnych przez telefon i internet jest coraz szerszy. Funkcjonalność kont osobistych pozwala nie tylko na realizację zleceń płatniczych, ale także na zakładanie i zamykanie lokat terminowych, kupno jednostek funduszy inwestycyjnych oraz polis ubezpieczeniowych.
Wszystko to można załatwić przez konto osobiste za pośrednictwem kanału internetowego lub przez serwis telefoniczny, bez konieczności udawania się do oddziału banku. Można się spodziewać, że katalog usług i produktów, także tych pozabankowych, będzie coraz ważniejszym elementem konkurencji.
Sam wystaw sobie polisę
Należące do PKO BP internetowe Konto Inteligo sukcesywnie poszerza katalog oferowanych ubezpieczeń, ale umożliwia także nabywanie jednostek funduszy inwestycyjnych PKO/CREDIT SUISSE TFI.
Kupno polisy przez konto osobiste wygląda następująco: klient loguje się na stronach serwisu banku i klika w zakładkę ubezpieczenia. Wybiera rodzaj ubezpieczenia, którym jest zainteresowany, i wypełnia wniosek. Jeśli warunki cenowe mu odpowiadają i odpowie na pytania potrzebne do wypełnienia polisy, akceptuje wniosek. Na ekranie pojawia się wtedy formularz przelewu z wpisaną wysokością składki. Potwierdza przelew kodem z karty kodów i tym samym zawiera umowę ubezpieczenia.
Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać od najbliższej północy. Numer polisy znajduje się na formularzu przelewu. Jeżeli klient korzysta z usługi Serwis SMS, po kilku sekundach od momentu wysłania wniosku otrzyma SMS-em potwierdzenie zawarcia umowy wraz z numerem polisy. Cała procedura jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu na jej przeprowadzenie potrzeba tylko kilku minut.
Za pośrednictwem Inteligo można ubezpieczyć się na życie, wykupić polisę chroniącą przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczyć się w podróży, a także zadbać o swoje mienie. Wszystkie ubezpieczenia oferowane są we współpracy z PZU S.A. Dwa najnowsze ubezpieczenia w ofercie konta Inteligo to polisa Bezpieczny Rowerzysta – która zapewnia ochronę cyklisty i jego roweru oraz Ubezpieczenie Budynków i Lokali Mieszkalnych nie Związanych z Działalnością Gospodarczą.
Fundusze bez opłat
Banki, które oferują sprzedaż funduszy inwestycyjnych, zazwyczaj ograniczają się do jednego TFI, należącego do tej samej grupy kapitałowej co bank. Nie jest to jednak żelazną regułą, np. klienci mBanku mogą kupić jednostki funduszy różnych towarzystw, korzystając z Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych. Obecnie w serwisie dostępnych jest 53 różnego rodzaju funduszy, zarządzanych przez dziewięć towarzystw. Poza SKARBIEC TFI SA, należącym do grupy BRE Banku S.A., są to GTFI S.A. TFI PZU S.A., SEB TFI SA, TFI Banku Handlowego, BPH TFI, WARTA TFI S.A., TFI Allianz Polska SA oraz DWS Investments.
Aby nabyć jednostki funduszy z SFI, trzeba być posiadaczem konta osobistego w mBanku. Po aktywowaniu usługi klienci mogą, przez internet lub za pośrednictwem mLinii, nabyć lub umorzyć jednostki funduszy oraz zamienić je na gotówkę. Za transakcje nabycia i umorzenia jednostek nie jest pobierana prowizja. Supermarket Funduszy Inwestycyjnych jest nierozłącznie związany z rachunkiem eKONTO, z którego pobierane są automatycznie środki na zakup jednostek. Na eKONTO powracają też środki po ich umorzeniu.
Także klienci mBanku mają możliwość kupna poprzez konto polisy ubezpieczeniowej (na razie są to ubezpieczenia towarzystwa Generali: majątkowe, wypadkowe, podróżne oraz ubezpieczenia kart płatniczych w Stu Ergo Hestia, ale bank chce poszerzyć listę).
W serwisie transakcyjnym konta osobistego jest także dostępny tzw. m-Szop, czyli internetowy sklep, w którym posiadacze eKONT mogą dokonywać zakupów ze zniżką. Płatności dokonuje się poprzez usługę mTransfer, bez potrzeby wpisywania rachunku odbiorcy i jego numeru bankowego. Wykonanie transakcji wymaga podania jednego z haseł jednorazowych.
mBank oferuje także możliwość kontrolowania rachunku emerytalnego OFE Skarbiec przez internet. Fundusz ma swoją zakładkę w serwisie transakcyjnym banku, co umożliwia ciągły dostęp do informacji o stanie konta, historii składek i wycenie jednostek. W każdej chwili można sprawdzić dane dotyczące ZUS oraz pracodawcy.
W MultiBanku serwis transakcyjny konta, oprócz standardowych usług płatniczych, pozwala na zakup ubezpieczeń, a w ramach produktu Centrum Oszczędzania oferowane są także fundusze inwestycyjne dziewięciu TFI: Skarbiec TFI, GTFI, SEB TFI, TFI Banku, BPH TFI Handlowego, TFI PZU, Warta TFI, CAIB TFI, DWS Polska TFI, a wkrótce także TFI Allianz Polska. Dodatkowo przez internetowy serwis transakcyjny można zakupić ubezpieczenia oferowane przy współpracy z
Towarzystwem Ubezpieczeń Generali: polisy mieszkaniowe, domu w budowie, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. Płatności za ubezpieczenia można dokonać kartą kredytową, netk@rtą, debetową Visa Classic lub przelewem bezpośrednio z MultiKonta.
Po zapoznaniu się z warunkami ubezpieczenia i wyborem polisy, wysokość składki jest wyliczana automatycznie. W ciągu 48 godzin od zawarcia umowy klient otrzymuje polisę w formie papierowej, ale ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się już od dnia następnego po opłaceniu składki.
Samoobsługowy limit kredytowy
W Kredyt Banku serwis KB24 oprócz standardowych usług płatniczych pozwala na zakładanie i likwidację lokat terminowych, składanie wniosków o przyznanie limitu kredytowego, a także umożliwia złożenie zlecenia kupna jednostek funduszu inwestycyjnego TFI KB.
Funkcjonalność systemu internetowego Sezam poszerzył ostatnio Bank BPH. Wprowadzono m.in. takie usługi, jak potwierdzanie realizacji zlecenia stałego – funkcja umożliwia otrzymanie potwierdzenia listem zwykłym lub poleconym, modyfikacja danych do korespondencji, doładowanie telefonów pre-paid w trybie on-line. Bank zapowiedział, że w najbliższych dniach wprowadzona zostanie możliwość kupna jednostek funduszy inwestycyjnych BPH TFI przez telefoniczny i internetowy kanał dostępu do konta Sezam.
Prywatna wymiana walutowa
Z kolei BZ WBK poszerzył listę usług dostępnych w BZ WBK 24 w zakresie płatności zagranicznych. Klienci uzyskali możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych walutach. Dzięki temu mogą kupować i sprzedawać waluty obce bez konieczności odwiedzenia oddziału. Przelewy walutowe nie są obciążone żadnymi dodatkowymi opłatami poza tymi, które wynikają z różnicy kursów kupna i sprzedaży dewiz.
Nowa wersja usługi BZ WBK 24 pozwala również przelać pieniądze za granicę. Klienci za pośrednictwem usług elektronicznych mogą skorzystać z systemu łączności międzybankowej SWIFT i przelać pieniądze na konto banku zagranicznego. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby móc realizować transakcje tego typu, to korzystanie z usługi smsKod lub posiadanie tokena. Do wykonania przelewu za granicę nie jest konieczne posiadanie rachunku walutowego. Wystarczy podać kwotę oraz walutę, w jakiej ma być wykonany przelew, a system obciąży wskazany rachunek równowartością w PLN.
W ING BSK funkcjonalność systemu ING BankOnline obejmuje dostęp do informacji o stanie sald oraz transakcjach wykonywanych za pośrednictwem rachunków bankowych, dokonywanie poleceń przelewu w obrocie krajowym na dowolne rachunki bankowe, otwieranie i zamykanie rachunków oszczędnościowych oraz lokat terminowych, składanie wniosków o wydanie kart płatniczych, zastrzeganie kart płatniczych, składanie wniosków o przyznanie pożyczek i kredytów.
Za jego pośrednictwem można także kupować jednostki funduszy inwestycyjnych ING TFI. Obsługa funduszy inwestycyjnych poprzez ING BankOnLine umożliwia wykonywanie operacji związanych z uczestnictwem, m.in. otwarcie Rejestru Indywidualnego, złożenie zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa funduszy, złożenie zlecenia odkupienia jednostek lub konwersji jednostek.
Monika Krześniak, Gazeta Prawna