SKOK-i będą inwestować na Ukrainie – z dzienników

Gazeta Wyborcza:

 

Polskie SKOK-i zainwestują na Ukrainie. Przygotowują też projekt zmian w prawie, które pozwolą im lepiej konkurować z bankami.

 

WGI Dom Maklerski poparł wniosek wierzycieli o ogłoszenie upadłości. Władzę nad spółką przejął syndyk.

 

Zimą Europę może czekać kolejny kryzys w dostawach gazu – ostrzegł wiceprezes Gazpromu. To kolejny sygnał, że rosyjski koncern szykuje się najbliższej zimy do rozgrywki o przejęcie kontroli nad gazociągami na Ukrainie i Białorusi transportującymi gaz do Europy. Ucierpieć na tym może i Polska.

 

Po artykule „Gazety” rząd wycofuje się z bzdurnych zapisów w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Kuriozalne pomysły szykują za to posłowie. – Nie wszystko, co pojawia się na papierze, musi od razu przerodzić się w ustawę – tłumaczy wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek.

 

Rzeczpospolita:

 

W Sejmie rozpoczyna się dyskusja o konsolidacji nadzorów: bankowego, ubezpieczeniowo-emerytalnego oraz rynku kapitałowego. Nowe przepisy będą mieć skutki nie tylko dla instytucji finansowych, ale również dla ich klientów. Eksperci przestrzegają przed chaosem i wzrostem cen m.in. usług bankowych.

 

Zwolnienie około 7,5 tysiąca pracowników zapowiada największa niemiecka grupa ubezpieczeniowa Allianz. Ma to dać nawet 600 milionów euro oszczędności.

 

Banki będą udzielały wyższych niż dotychczas poręczeń dla przedsiębiorców realizujących projekty dotowane z Brukseli. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych, którego celem jest pomoc firmom i samorządom w wykorzystaniu dotacji z UE.

 

Jednoosobowe firmy, które zawieszą działalność, mogą nie płacić składek na ZUS przez wiele miesięcy. Taki zapis znalazł się w nowym projekcie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. To już drugi taki dokument.

 

Kierowcom został jeszcze tydzień na wymianę prawa jazdy. Spóźnialskich z pewnością czeka mandat, czasem odholowanie na parking i kłopoty z firmą ubezpieczeniową.

 

Gazeta Prawna:

 

Bank Pocztowy od września będzie sprzedawał produkty PKO BP. Wczoraj szefowie obu banków podpisali w tej sprawie list intencyjny. Wciąż jednak nie ma długo oczekiwanej umowy PKO BP z Pocztą Polską.

 

Pracujący Polacy optymistycznie patrzą na rynek pracy – inaczej niż eksperci. Tylko nieco ponad 20 proc. zatrudnionych uznaje, że bezrobotni nie są w stanie znaleźć pracy. Aż 75 proc. twierdzi, że osoby bezrobotne zawsze są w stanie znaleźć jakieś źródło dochodu – o ile tylko tego chcą. To opinie polskich pracowników pytanych o sytuację na rynku pracy przez Zakład Badań Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

 

Jeśli parlament zaakceptuje przygotowany przez resort finansów projekt prawie pięciokrotnego podniesienia akcyzy na olej opałowy ceny tego paliwa wzrosną o 46 proc. Przyniesie to budżetowi dodatkowe wpływy, ale zwiększy koszty ogrzewania domów i produkcji w wielu firmach, doprowadzi do podwyżek cen niektórych produktów oraz likwidacji wielu miejsc pracy.

 

Od ETS zależy, czy Polska będzie musiała oddać podatnikom miliardy złotych akcyzy. W budżecie nie ma zarezerwowanych pieniędzy na ten cel. Niektórzy podatnicy już teraz domagają się zwrotu podatku.