Specjaliści od portfela
Zarządzanie portfelem klienta na zlecenie daje możliwość osiągnięcia wysokich zysków. Firmy asset management są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających inwestorów.
Nowoczesną alternatywą dla zagospodarowania gotówki, która ciągle musi znajdować się „pod ręką”, są dzisiaj np. fundusze inwestycyjne albo usługi o charakterze asset management (AM). Jak dotąd, jednak polski sektor AM ma śladowy udział w rynku europejskim.
– Ostatnie lata były korzystne dla przedsiębiorstw – wiele z nich zaczęło generować zyski. A to oznacza, że pojawiły się wolne środki, które w pierwszej kolejności przeznaczane są na dywidendę dla akcjonariuszy lub właścicieli, a także na dalsze inwestycje, np. w rozwój produkcji czy środki trwałe. Firmy zaczynają poszukiwać nowych form zagospodarowania wolnego kapitału – mówi Małgorzata Góra, prezes zarządu Union Investment TFI SA. Według badań European Economic Survey 2005, większość (53,4 proc.) polskich firm ma zamiar zwiększyć w tym roku nakłady inwestycyjne, a tylko 7,1 proc. liczy się ze spadkiem inwestycji.
W listopadzie 2004 r. UI uruchomiło Centrum Zarządzania Aktywami, oferując przedsiębiorcom zarówno fundusze inwestycyjne, jak i portfele AM. Nowa na rynku polskim koncepcja umożliwia czerpanie zysków z rynku akcji przy precyzyjnie określonym poziomie ryzyka. Towarzystwo zadedykowało przedsiębiorstwom cztery główne strategie inwestycyjne w zakresie AM: portfel rynku pieniężnego, papierów dłużnych, stabilnego wzrostu i akcji. Zarządzanie cudzym portfelem papierów wartościowych – a to właśnie kryje się pod hasłem usług AM – opiera się na uregulowanej kodeksem cywilnym konstrukcji prawnej pełnomocnictwa. Umowa na zarządzanie określa uzgodnioną strategię inwestycyjną, wielkość aktywów wnoszonych do zarządzania, strukturę i wysokość ponoszonych opłat za zarządzanie oraz sposób ich pobierania.
– Decydenci w działach finansowych przedsiębiorstw najczęściej nie są w stanie sprostać specyficznym wymaganiom związanym z zarządzaniem portfelem papierów wartościowych. Wymaga to nie tylko doskonałej znajomości teorii, ale również bieżącego monitorowania aktualnej sytuacji na rynku w skali makro oraz informacji dotyczących emitentów, których papiery wartościowe są przedmiotem transakcji. Z tego względu dla znakomitej większości przedsiębiorstw outsourcing zarządzania do firm asset management może okazać się wskazany i pożyteczny – mówi Piotr Pisarewicz z Gdańskiej Akademii Bankowej przy Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.
W ostatnim roku najlepsze wyniki przyniosły inwestorom akcje, i to zarówno kupowane pośrednio poprzez fundusze inwestycyjne, jak i bezpośrednio w pakiecie usług AM. Wiodące firmy asset management są obecnie w stanie sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. W I półroczu ubiegłego roku aktywa zarządzane przez firmy asset management zmalały o 2,67 mld zł (do 42,88 mld zł), na co wpłynęło opodatkowanie VAT usług zarządzania aktywami w stosunku do niektórych grup środków oraz słaba koniunktura na rynku obligacji.
Ważnym czynnikiem determinującym ten sektor w Polsce, zdaniem P. Pisarewicza, będzie w najbliższej przyszłości m.in. konkurencja nowych instytucji finansowych, które zdecydowały się na zaoferowanie swych usług po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej. Wymusi to na działających już firmach wzrost jakości oferowanych usług, aby utrzymać dotychczasowych i pozyskać nowych klientów.
Asset Management
Asset Management to zarządzanie aktywami firmy lub środkami indywidualnych klientów. Do lipca 2004 r. zastrzeżona była wyłącznie dla biur maklerskich i odrębnych firm asset management. Nowa ustawa o funduszach inwestycyjnych z 2004 r. rozszerza listę podmiotów, które mogą świadczyć te usługi, o Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Usługa Asset Management skierowana jest do przedsiębiorstw, które chcą zainwestować czasowe nadwyżki finansowe na zewnątrz przedsiębiorstwa, a nie mają wystarczającej wiedzy inwestorskiej lub po prostu ochoty na śledzenie rynku, wydarzeń gospodarczych i politycznych. Ustawa wprowadza nowe regulacje, w myśl których TFI otrzymują prawo do zarządzania portfelami klientów indywidualnych oraz prawo do udzielania doradztwa inwestycyjnego.
Anna Witkowska, Gazeta Prawna