Strategia lizbońska: Polska ostatnia w UE – z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Rząd chce przeforsować swojego kandydata na prezesa LOT. We wtorek komisja skarbu zdecyduje, czy zmienić ustawę o LOT tak, by mu to umożliwić. Od 13 lutego w LOT trwają spory o fotel prezesa.
Premier Jarosław Kaczyński reklamuje projekt ustawy, dzięki której gminy dostaną od państwa grunty rolne pod budownictwo mieszkaniowe dla niezamożnych rodzin. Tymczasem podobna ustawa obowiązuje już od ponad 15 lat. Ale mieszkań dzięki niej nie przybyło – dowiedziała się „Gazeta”.
Europa idzie do przodu, Polska, niestety, nie. W najnowszym raporcie dotyczącym realizacji strategii lizbońskiej znaleźliśmy się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.
Chociaż od rozpoczęcia dyskusji o reformie unijnego budżetu dzieli nas jeszcze rok, Parlament Europejski postanowił już teraz przygotować swoje stanowisko w tej sprawie. Pierwszą budżetową salwą europarlamentu stał się raport francuskiego eurodeputowanego Alaina Lamassoure’a, polityka rządzącej Francją partii UMP i zarazem bliskiego współpracownika kandydata na prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.
Rzeczpospolita:
Firmy ubezpieczeniowe powinny zajmować się zarządzaniem pieniędzmi zgromadzonymi w OFE – uważają przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ich zdaniem na pewno nie powinien tego robić ZUS.
Nowy informatyczny system transakcyjny giełda wybierze spośród ofert Atos Euronext Market Solution i OMX. Ma on być bardziej wydajny, niezawodny i tańszy w utrzymaniu, co przełoży się również na kieszenie inwestorów.
Rząd przedstawił listę tematów, o których zamierza dyskutować z pracodawcami i związkami zawodowymi. Nie ma konkretów dotyczących spraw gospodarczych – żalą się przedsiębiorcy.
Nawet 70 miliardów złotych mogą zażądać właściciele dóbr skonfiskowanych w Polsce w okresie II wojny światowej i komunizmu. Żeby zdobyć takie pieniądze, rząd musiałby sprzedać udziały w największych polskich przedsiębiorstwach. Dzisiaj do Warszawy przyjeżdżają przedstawiciele Claims Conference – organizacji walczącej o zwrot pożydowskiego mienia w Europie.
Gazeta Prawna:
Do budżetu państwa nie trafia VAT od usług organizacji targów. Powód to nieprecyzyjne regulacje ustawy o VAT i kontrowersyjne stanowisko resortu finansów. Podatnicy mają problemy z ustaleniem, czy podatek powinien być rozliczony w Polsce (według ogólnych zasad), czy w państwie położenia nieruchomości, na której organizowana jest wystawa (gdy podatnik organizuje udział w targach w innym państwie), czy według szczególnych zasad przewidzianych dla usług reklamowych.
Sejm rozpocznie jutro prace nad projektem ustawy przywracającym do życia Fundusz Alimentacyjny. Ma on zacząć działać już od października i zastąpić wypłacaną obecnie zaliczkę alimentacyjną. Świadczenia otrzymają dzieci, których rodzic nie płaci alimentów, mimo że zostały od niego zasądzone. Miesięczne świadczenie ma wynieść do 500 zł dla rodzin, w których dochód jest niższy niż 725 zł na osobę
Od 15 marca kilkaset tysięcy pracowników i pracodawców będzie musiało rozpocząć realizację obowiązków lustracyjnych nałożonych na nich przez ustawę z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. nr 249, poz. 1832 ze zm., Dz.U. z 2007 r. nr 25, poz. 162).
Parkiet:
– Chcemy zainwestować miliard euro w budowę nowego bloku elektrowni Skawina – powiedział wczoraj w Warszawie Martin Roman, prezes największego czeskiego koncernu energetycznego.
Mennica Polska wyprowadzi poza centrum stolicy działalność związaną z przetwórstwem metali szlachetnych. W opuszczonym miejscu nie wyklucza inwestycji deweloperskiej.