System SKOK się rozrasta

W systemie spółdzielczych kas oszczednościowo-kredytowych pojawiła się kolejna firma – tym razem turystyczna. W ten sposób SKOK-i wykroczyły poza działalność czysto finansową.

SKOK Family Tours jest firmą o kapitale wynoszącym blisko 3,2 mln zł. Według Adama Derewicza, prezesa firmy, jej jedynym właścicielem jest Towarzystwo Finansowe SKOK, którego akcjonariuszami są z kolei Kasa Krajowa SKOK oraz Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych.

Spółka pozostaje w systemie kas oszczędnościowo-kredytowych. Równocześnie jednak wykracza poza ten system: po pierwsze, działa w branży ubezpieczeniowej, czyli poza sektorem finansowym. Po drugie – żeby skorzystać z jej usług, nie trzeba być członkiem żadnej spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. W przypadku SKOK-ów jest inaczej. Żeby założyć tam lokatę albo zaciągnąć pożyczkę, trzeba najpierw wykupić za kilkadziesiąt złotych udział członkowski.

Jakie są tegoroczne plany SKOK Family Tours? – Mimo uruchomienia sprzedaży oferty wczasowej zagranicznej i krajowej, firma znajduje się nadal w fazie rozruchu i na temat wysokości sprzedaży w tym roku „zerowym” roku wolelibyśmy się nie wypowiadać – przekazał e-mailem prezes Derewicz.

SKOK-i dysponują własnymi firmami ubezpieczeniowymi, towarzystwem funduszy inwestycyjnych, zaś Towarzystwo Finansowe SKOK umożliwia członkom systemu zaciąganie długoterminowych pożyczek (zgodnie z przepisami spółdzielcza kasa może pożyczać nie więcej niż na 5 lat), a także zajmuje się przekazami pieniężnymi we współpracy z Western Union. Wyjątkiem była dotychczas firma informatyczna „H and S”, ale została utworzona dla obsługi informatycznej samych SKOK-ów.

ŁUW, Parkiet