Szałamacha: Skarb Państwa chce zachować 51 proc. akcji warszawskiej giełdy

Skarb Państwa chce pozostać większościowym akcjonariuszem warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), zachowując 51 proc. akcji. Pozostałe akcje mają być sprzedane w kilku lub kilkunastu pakietach inwestorom krajowym – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

„Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa różne warianty częściowej prywatyzacji GPW. Nasze zamiary mówią o zachowaniu 51 proc. udziałów. Pozostałe akcje miałyby być sprzedane w kilku lub w kilkunastu pakietach na rzecz inwestorów, podmiotów krajowych” – powiedział Szałamacha.

Zaznaczył, że MSP nie widzi konieczności całkowitej prywatyzacji GPW, a przede wszystkim nie chce wprowadzenia tzw. strategicznego inwestora, który miałby kupić pakiet większościowy.

Według niego, ministerstwo chce, by giełda była wspólnym dobrem polskich firm. Dlatego chce zaprosić do akcjonariatu GPW podmioty krajowe, które by aktywnie uczestniczyły w rozwoju rynku kapitałowego.

„Ewentualne sfinalizowanie tych zamiarów nastąpiłoby na przełomie 2007 i 2008 roku” – powiedział Szałamacha.

Wiceminister zaznaczył, że MSP będzie sprzyjać rozwojowi giełdy poprzez kierowanie na nią kolejnych spółek. Chce też, by GPW była wiodącym centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej.

Prywatyzacja giełdy ma pomóc w pozyskaniu kapitału na jej rozwój, w tym na ewentualne przejęcia innych giełd w regionie. Chodzi o giełdy w słoweńskiej Ljubljanie lub w bułgarskiej Sofii.

W momencie tworzenia warszawskiej Giełdy w 1991 r. zakładano, że powinna ona być sprywatyzowana w ciągu dwóch lat. Skarb Państwa ma 98,8 proc. akcji GPW. 1,2 proc. akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych.

PAP, PB.pl