Szwajcarskie stopy są za niskie
Stopy procentowe w Szwajcarii nie są na tyle wysokie, aby gwarantowały stabilność cen w średniej perspektywie – ocenił w wywiadzie dla „Finanz und Wirtschaft” prezes szwajcarskiego banku centralnego Jean-Pierre Roth.
Roth już wcześniej obiecał podwyżki stóp procentowych, co może okazać się bolesnym posunięciem dla wielu kredytobiorców w środkowo-wschodniej Europie, którzy finansują swoje inwestycje w szwajcarskiej walucie – oceniają analitycy.
Popyt na kredyty mieszkaniowe w szwajcarskich frankach znacząco wzrósł w ostatnich kilku latach, szczególnie na Węgrzech. Zdaniem analityków, korzyści wynikające z niskich stóp procentowych w Szwajcarii mogą zniknąć, jeśli dojdzie do gwałtownego wzrostu kosztów kredytu i kursu franka.
Citigroup ostrzegł w jednym ze swoich ostatnich raportów, że wzrost kosztów kredytu we frankach szwajcarskich może stanowić ryzyko dla wzrostu w krajach środkowo-wschodniej Europy.
Analitycy odwołują się tu do podobnej sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie okres zapożyczania się brytyjskich gospodarstw domowych w szwajcarskich frankach i japońskich jenach w późnych latach 80. zakończył się dla nich boleśnie, gdy spadł kurs brytyjskiego funta.
Jeśli szwajcarski frank gwałtownie się umocni, to kredytobiorcy w środkowo-wschodniej Europie mogą znaleźć się w ekonomicznych tarapatach z powodu konieczności zabezpieczenia się przed dalszymi stratami – oceniają analitycy Citigroup.
Szef banku centralnego Szwajcarii ostrzegł w wywiadzie dla „Finanz und Wirtschaft”, że Węgrzy i Polacy ryzykują, zapożyczając się w szwajcarskich frankach. Ocenił, że są to spekulacyjne transakcje oparte na oczekiwaniach, że kursy walutowe pozostaną stabilne.
Szwajcarski frank jest dominującą walutą, w jakiej biorą kredyty Węgrzy i Polacy. Na Węgrzech ok. 2/3 kredytów na cele mieszkaniowe i duża cześć kredytów konsumpcyjnych zaciągana jest głównie we frankach – wynika z danych „Lombard Street Research”. Dane z Polski wskazują podobny trend.
W innych krajach regionu sytuacja wygląda inaczej: w Czechach i na Słowacji mniej niż 1 proc. kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe jest denominowana w zagranicznej walucie.
Główna stopa procentowa w Szwajcarii wynosi 2,0 proc. W połowie marca spodziewana jest jej podwyżka do 2,25 proc. Analitycy nie wykluczają, że w dalszej części tego roku, wzrośnie ona do 2,75 proc.
les, PAP, Gazeta.pl