Trzeba będzie podpisać umowę o kartę płatniczą
Do 12 października tego roku wszyscy posiadacze kart płatniczych muszą podpisać z bankami umowy zgodne z przepisami obowiązującej od prawie roku ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Jeśli tego nie zrobią bank prawdopodobnie czasowo zablokuje kartę. W przeciwnym wypadku naraziłby się na poważne sankcje. Za wydawanie kart płatniczych bez umowy grozi 5 mln zł grzywny lub 3 lata więzienia.
Podpisanie umowy zgodnej z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych jest jak najbardziej w interesie klienta. Ustawa wprowadza wiele przepisów mających charakter prokonsumencki, m.in.: limit odpowiedzialności klienta w przypadku dokonania przez osoby nieuprawnione transakcji utraconą kartą (równowartość 150 euro), obowiązek całodobowego przyjmowania przez wydawców zgłoszeń o utraconych lub zniszczonych kartach oraz prawo do odstąpienia od umowy o kartę płatniczą w terminie 14 dni od otrzymania pierwszej karty.
Część banków już po wejściu w życie ustawy objęła nowymi przepisami także karty wydane wcześniej. Nie wszystkie jednak kazały klientom podpisywać nowe umowy. Teraz będzie to konieczne. Banki w większości przypadków przyjęły procedurę wysyłania dwóch egzemplarzy umowy o kartę płatniczą do jej posiadacza wraz z kopertą zwrotną, w której należy odesłać jeden, podpisany egzemplarz. Umieszczają również informację o konieczności podpisania umów uwzględniających postanowienia ustawy w mediach, na swoich stronach internetowych, na ekranach bankomatów oraz na wyciągach z rachunków bankowych.