UniKorona Obligacje pod lupą ekspertów

Polityka inwestycyjna

UniKorona Obligacje należy do grona funduszy polskich papierów dłużnych wyróżniających się stosunkowo agresywną polityką inwestycyjną. Charakteryzuje się ona wysoką wrażliwością na zmiany rynkowych stóp procentowych i wprowadzona została w połowie 2001 roku. Wcześniej, przez niemal dwa lata fundusz lokował swoje środki w instrumenty mniej wrażliwe na zmiany rynkowe i nie wyróżniał się tym na tle konkurentów.

Nowy sposób inwestowania środków funduszu wprowadzony został w bardzo dobrym momencie, dzięki temu przez kolejne 2 lata hossy fundusz był wyraźnym liderem. Po okresie hossy przyszła bessa, jednakże polityka inwestycyjna funduszu pozostała praktycznie nie zmieniona. Zaowocowało to wyraźnym spadkiem wartości jednostki, który był większy niż średnia funduszy w grupie. Obecna zmienność jednostki sugeruje, że pod względem wrażliwości portfela inwestycyjnego na zmiany rynkowych stóp procentowych znajduje bliżej środka stawki. Nie jest to bynajmniej spowodowane złagodzeniem polityki inwestycyjnej. Wynika raczej z faktu, że duża grupa funduszy (m.in. fundusze Pioneera, GTFI, AIG) zwiększyła wrażliwość swoich portfeli inwestycyjnych na zmiany stóp procentowych, licząc na poprawę koniunktury i wzrost cen obligacji.

Wyniki inwestycyjne

Pozytywnie oceniamy dokonania zarządzających funduszem (Zbigniew Jakubowski i Dariusz Lasek). Stopa zwrotu funduszu za ostatnie 36 miesięcy w wysokości 37,16 proc. pokazuje, że dzięki konsekwentnie realizowanej polityce inwestycyjnej, można zarabiać więcej niż średnia (pierwszy wynik w grupie). Ostatnie 12 miesięcy, choć bardzo trudne dla funduszu (strata w wysokości 0,16 proc. i 13 pozycja w grupie) nie powinny zasadniczo zmieniać tego obrazu. Nadwyżka zysku wypracowanego w okresie hossy z nawiązką zrekompensowała straty, jakie poniósł on podczas bessy, a takie, a nie inne zachowanie jednostki było konsekwencją stałego utrzymywania agresywnej polityki inwestycyjnej.

Przykład UniKorony Obligacje dobitnie pokazuje, że nawet kupując jednostki funduszu papierów dłużnych powinniśmy patrzeć na tę inwestycję w horyzoncie przynajmniej średnioterminowym (3-5 lat), nie zaś krótkoterminowym (1 rok). Sprzeniewierzenie się tej zasadzie może spowodować, że kuszeni dobrymi, bieżącymi wynikami funduszu ulokujemy w nim swoje pieniądze na „górce” i w krótkim terminie poniesiemy dotkliwą stratę.

Portfel inwestycyjny

Portfel inwestycyjny funduszu wyróżnia duży udział papierów emitowanych przez przedsiębiorstwa, i to zarówno polskie, jak i zagraniczne. W ostatnim, rocznym sprawozdaniu udział papierów skarbowych wynosił 63,8 proc. i poziom ten był jednym z najniższych w historii. Systematycznie rośnie udział papierów komercyjnych, które charakteryzuje mniejsza płynność, mniejsza wrażliwość na zmiany stóp procentowych oraz wyższe ryzyko kredytowe. Prawdopodobną przyczyną tak dużego udziału papierów komercyjnych w portfelu była wysoka wartość umorzeń jednostek funduszu, jaka miała miejsce w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Łatwiej bowiem było sprzedawać na pokrycie umorzeń papiery skarbowe, charakteryzujące się wyższą płynnością niż papiery komercyjne, na które trudniej znaleźć nabywców na rynku wtórnym.

Podobnie jak w przypadku konkurentów, w okresie ostatniego roku nastąpił olbrzymi odpływ środków z funduszu. Od sierpnia 2003 do lipca 2004 klienci wycofali 900,56 mln zł, zmniejszając tym samym wartość aktywów funduszu o ponad 77 proc. Jest to jeden z najgorszych wyników w grupie.

Zarządzający

Funduszem zarządzają Zbigniew Jakubowski (od 1 czerwca 2001) i Dariusz Lasek (od 1 kwietnia 2002). Dobre wyniki, jakie osiągają zarządzając funduszem UniKorona Obligacje znajdują również swoje potwierdzenie w wynikach innych zarządzanych lub współzarządzanych przez nich funduszy.

Aż 5 funduszy Union Investment (na 8 oferowanych) posiada w naszych rankingach długoterminowych (36 miesięcy) najwyższą notę – 5A. Fakt ten świadczy o wyjątkowych i stabilnych umiejętnościach zespołu zarządzającego i pozytywnie wyróżnia TFI Union Inwestment wśród grona innych towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Podsumowanie

Fundusz UniKorona Obligacje cechuje umiarkowanie wysoka wrażliwość portfela inwestycyjnego na zmiany rynkowych stóp procentowych. Wyniki funduszu należą do najlepszych podczas spadających stóp procentowych i pozostają wyraźnie w tyle, gdy stopy rosną. Wypracowane przez fundusz zyski za ostatnie 3 lata są najwyższymi w grupie, natomiast zyski za ostatnie 12 miesięcy są jednymi z najgorszych. Potwierdza to dużą wrażliwość jednostki funduszu na zmiany koniunktury rynkowej.

Wyższy niż średnia dla grupy udział papierów komercyjnych w portfelu inwestycyjnym niesie ze sobą podwyższone ryzyko kredytowe. Należy jednak dodać, że przedsiębiorstwa, w których papiery dłużne fundusz zainwestował środki, to w większości renomowane podmioty o stabilnej sytuacji finansowej. Wysokiej jakości zespół zarządzający stanowi bardzo ważny atut funduszy oferowanych przez TFI Union Investment.

Grzegorz Raupuk, Analizy Online