W środę na GPW możliwy dalszy spadek aktywności inwestorów
Zgodnie z oczekiwaniami długi weekend spowodował spadek aktywności inwestorów na warszawskim parkiecie. W tym tygodniu na GPW notowania odbędą się jeszcze dwa razy, a zdaniem obserwatorów rynku, w środę obroty oraz zmienność indeksów mogą być jeszcze niższe niż na poniedziałkowej sesji.
„Brak dużych graczy na rynku spowodował, że dzisiejsza sesja przebiegła w oczekiwany przez większość sposób, indeksy oscylowały wokół piątkowych zamknięć” – powiedział PAP Paweł Kubiak z DM BZ WBK.
Następna sesja na GPW odbędzie się w środę 2 maja.
„Myślę, że po dzisiejszej sesji część inwestorów, która mimo wszystko liczyła na jakieś emocje, może się zniechęcić. W środę nie można wykluczyć dalszego spadku obrotów i zmienności rynku. W moim odczuciu jedynym momentem, który może coś zmienić to napływ informacji z zagranicy, choćby ze Stanów Zjednoczonych” – dodał.
Jednak początek maja oznacza mniejszą aktywność też na innych, bardziej znaczących rynkach. W Tokio handel nie odbywa się w poniedziałek, czwartek i piątek, a w Wielkiej Brytanii w poniedziałek 7 maja.
Poniedziałkowa sesja na GPW upłynęła pod znakiem niskich obrotów na rynku akcji, które po godz. 15.00 wyniosły 925 mln zł, i dużej zmienności notowań poszczególnych spółek. Po 16.00 obroty na warszawskim rynku akcji wyniosły jedynie 1,1 mld zł.
WIG 20 na otwarciu poniedziałkowej sesji spadł o 0,04 proc. do 3.568,70 pkt. Do końca notowań na rynku nie doszło do większych zmian. Przed końcem sesji WIG 20 zwyżkował o 0,27 proc. do 3.579,72 pkt.
Wśród większych spółek na plus wyróżniała się KGHM, którego kurs rósł w ciągu dnia pod wpływem zwyżkujących cen miedzi, a po 16.00 papiery koncernu zwyżkowały o 1,4 proc. W tej grupie słabo wypadł natomiast PKO BP, którego papiery zniżkowały o 1,7 proc.
Ciekawiej było wśród mniejszych spółek.
„Na niektórych papierach inwestorzy przepuścili atak do sprzedaży bądź kupna, w zależności od informacji podanych przez spółki, tak było na przykład w przypadku Zachodniego NFI, który poinformował o korzystnej sprzedaży nieruchomości” – powiedział Kubiak.
Na sesji słabo zaprezentowała się m.in. część sektora budowlanego. Po 16.00 o 3,4 proc. zniżkował kurs Budimeksu, a o 7,5 proc. spadały notowania Żurawi Wieżowych.
Słabo wypadły też notowania praw poboru Energopolu, które przed zamknięciem zniżkowały o 45,3 proc., podczas gdy akcje spółki spadały o 9,5 proc.
DI, PAP, PB.pl